ZASADY ORGANIZACJI ZAJĘĆ WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE W ZSGH w GDAŃSKU
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
  1. Zajęcia edukacyjne wychowanie do życia w rodzinie, zwane dalej zajęcia wdż, realizowane są w wymiarze 14 godzin w roku szkolnym, w tym po 5 godzin z podziałem na grupę dziewcząt i chłopców.
  2. Zajęcia wdż prowadzone są  w II semestrze danego roku szkolnego.
  3. Zajęcia wdż, zgodnie z  są obowiązkowe dla każdego ucznia, chyba że rodzic (prawny opiekun) ucznia lub pełnoletni uczeń złoży wicedyrektorowi szkoły pisemną rezygnację z udziału w zajęciach wdż w danym roku szkolnym.
  4. Oświadczenia o rezygnacji z zajęć przekazywane są do wychowawcy klasy. (Załącznik nr 1)
  5. W każdym roku szkolnym, przed przystąpieniem do realizacji zajęć wdż, nauczyciel prowadzący zajęcia jest zobowiązany do przedstawienia rodzicom / opiekunom / pełnoletnim uczniom, pełnej informacji o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach szkolnych oraz środkach dydaktycznych. 

II. ZASADY DOKUMENTOWANIA ZAJĘĆ WDŻ
  1. Realizacja zajęć wdż i frekwencja potwierdzona jest w e-dzienniku, zgodnie z przyjętymi w szkole zasadami.
  2. Na początku roku szkolnego wychowawca klasy zaznacza w dzienniku grupę osób, biorących udział w lekcjach. W przypadku złożenia przez rodzica / prawnego opiekuna lub pełnoletniego ucznia pisemnej rezygnacji z udziału w zajęciach wdż, wychowawca niezwłocznie odnotowuje ten fakt w dzienniku.
  3. Oświadczenia rodziców / prawnych opiekunów lub pełnoletnich uczniów o udziale bądź rezygnacji w zajęciach wdż, wychowawca klasy przekazuje do Dyrektora szkoły, gdzie są przechowywane.
  4. Zajęcia wdż nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję do klasy programowo wyższej, ani na ukończenie szkoły.
  5. Prowadzący zajęcia wdż, w zakładce oceny śródroczne i roczne zapisuje uczniom, którzy uczestniczyli w zajęciach - “uczestniczył” / “uczestniczyła”.
III. CELE, TREŚCI, METODY PRACY, POMOCE DYDAKTYCZNE (Załącznik nr 2)
IV. PODSTAWA PRAWNA
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 2431)