06.10.2018 – stażyści pomyślnie ukończyli staże w hiszpańskich zakładach pracy a 07.10 bezpiecznie powróciliśmy do Gdańska. Stażyści zdobywali umiejętności praktyczne w następujących zakładach:

  • Hotele (służba pięter i serwis śniadaniowy):

- Hotel Plaza Mercado & Spa (2 stażystki, wymiennie służba pięter i serwis śniadaniowy). Zlokalizowany w sercu miasta, przy Mercat Central i Starówce. Posiada luksusowe apartamenty, przestronne, nowoczesne,  gustownie urządzone z aneksem kuchennym i serwisem śniadaniowym oraz luksusowe SPA i kawiarnie z stolikami na ulicy.

- Hotel Olympia (2 stażystki, wymiennie służba pięter, serwis śniadaniowy). 4-gwiazdkowy, bardzo duży hotel SPA i Fitness z świetnie wyposażonym zapleczem do utrzymania formy fizycznej oraz strefą SPA, z przestronnymi i wygodnymi pokojami o różnym standardzie. Bufet śniadaniowy oferuje śniadania kontynentalne, Bufet restauracyjny poleca dania lokalne takie jak paella walenciana i inne specjały kuchni śródziemnomorskiej.

- Sweet Hotel Renasa (2 stażystki, wymiennie służba pięter, serwis śniadaniowy). 3-gwiazdkowy hotel, całkowicie wyremontowany w 2015 r.  Oferuje 69 nowoczesnych pokojów. Śniadania w formie bufetu.

- Hotel Neptuno  (1 stażystka, służba pięter, serwis śniadaniowy). 4-gwiazdkowy hotel usytuowany nad samym morzem i  promenadą w pobliżu Miasteczka Sztuki i Nauki. Posiada 50 pokoi, w tym z udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Większość pokoi z widokiem na morze. Apartamenty wyposażone w taras i zewnętrzne jacuzzi.

  • Hotel Hotel Checkin Valencia – 1 stażystka na stanowisku kelner (przygotowanie sali do serwisu śniadaniowego i obiadowego, sprzątanie i porządkowanie sali, sporządzanie napojów i przekąsek). 4-gwiazdkowy hotel otwarty w 2005 w miejscu odrestaurowanego budynku fabryki mąki pochodzącego z XIX w na styl andaluzyjskich carmen. Położony ok 1 km od miejskich plaż i Miasteczka Sztuki i Nauki w zrewitalizowanej dzielnicy fabrycznej. Posiada 94 pokoje, w tym 2 apartamenty i 5 pokoi rodzinnych. Dysponuje wewnętrznym patio, gdzie można spożyć śniadanie oraz kawiarnią i barem. Na śniadania serwowane jest pieczywo, słodkie pieczywo, zimny bufet, wędliny i kiełbaski, owoce sezonowe, jogurty. Bar serwuje wina i koktajle, tapasy, kanapki i przekąski.
  • Restauracje i Hotele (kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, sporządzanie i ekspedycja potraw kuchni hiszpańskiej i śródziemnomorskiej:

- Vuelve Carolina (1 stażystka). Restauracja w sercu Walencji, należąca do nagodzonego 3 gwiazdkami Michelina Quique Dacosty. Kuchnia świata z twistem. Tu liczy się jakość produktów, tradycja, innowacja i doskonałość. Awangardowy wystrój ze swoistą atmosferą. Tapasy, przekąski, tradycyjne potrawy z nutką nowoczesności.

- Mercatbar (restaurante slow cost sl, 1 stażysta). Restauracja otwarta w 2010 jako pierwszy w mieście Gastro bar,  należąca do nagodzonego 3 gwiazdkami Michelina Quique Dacosty. W ofercie restauracji  są tapasy i hiszpańskie dania tradycyjne oraz z rożnych części świata zinterpretowane z respektem i z użyciem lokalnych produktów.

- Restaurante La Aduana (2 stażystki, wymiennie na różnych stanowiskach). Restauracja usytuowana blisko mariny portowej i plaży. 93% pozytywnych opinii na turystycznym portalu TripAdvisor. Specjalnością są świeże ryby i owoce morza, ale również tapasy i potrawy z ryżu.

- El Poblet (correos&bar, sl, 1stażystka). Restauracja posiadająca od 2013 gwiazdkę Michelina, w sercu Walencji należąca do Quique Dacosty nagodzonego 3 gwiazdkami Michelina. Oferuje kuchnię delikatną, innowacyjną i niezwykle dopracowaną w najmniejszym szczególe.  Goście przede wszystkim wybierają tu menu degustacyjne.

- Restaurante Contrapunto Les Arts (Palart, 2 stażystki, wymiennie na różnych stanowiskach ). Restauracja usytuowana w sercu Miasta Sztuki i Nauki, w budynku Opery. Kuchnia silnie nawiązuje do dan kuchni śródziemnomorskiej z nutką innych kultur i uwzględnieniem sezonowości produktów. Contrapunto charakteryzuje fuzja klasycznych potraw z tak zwaną nową kuchnią. Przygotowuje dużo imprez okolicznościowych.

- Restaurante Puerta del Mar (1 stażystka). Restauracja położna w sercu miasta. Niezwykle popularna. Duże obłożenie przez wszystkie pory dnia. 88% pozytywnych opinii na turystycznym portalu TripAdvisor. Kuchnia typowo walencjańska: tapasy, owoce morza, ryż. 

- Pelayo Gastro Trinquet (1 stażystka). Restauracja typu Gastro bar położna w centrum miasta z przylegającą salą do tradycyjnych rozgrywek Pelayo. Awangardowy wystrój, z przyjemną atmosferą, otwarta kuchnia. Szef kuchni opiera się na zaawansowanych technikach z zachowaniem tradycyjnego sporządzania potraw i doskonałej obróbce produktu. 

- Hotel Hospes Palau de la Mar (2 stażystki, wymiennie na różnych stanowiskach). 5-gwiazdkowy hotel butikowy w centrum miasta. Restauracja oferuje dania kuchni walencjańskiej zdominowanej przez ryż we wszystkich swoich postaciach i smakach, ale również przez warzywa, owoce. Bufet śniadaniowy niezwykle wyszukany.

- Restaurante Luxor (1 stażysta). Restauracja położona w komercyjnej dzielnicy miasta. Nastawiona klientelę z okolicznych biur. Idealna zarówno  na spotkania biznesowe jak i spotkania z przyjaciółmi. Zaskakuje kreatywnym podejściem do kuchni śródziemnomorskiej zarówno w przygotowaniu jak i serwowaniu.  nowoczesne i ekskluzywne miejsce z awangardową dekoracją. Bardzo dobre menu dnia.

- Taberna Los Gómez (1 stażystka). Restauracja położona w centrum miasta. 90% pozytywnych opinii na turystycznym portalu TripAdvisor. Szef kuchni koncentruje się na produkcie. Zróżnicowana karta dań. Wnętrzne gustownie i przyjaźnie urządzone.

- Hotel Neptuno (1 stażystka). 4-gwiazdkowy hotel usytuowany nad samym morzem i  promenadą w pobliżu Miasteczka Sztuki i Nauki. Posiada 50 pokoi, w tym z udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Restauracja Tridente oferuje dania kuchni walencjańskiej i śródziemnomorskiej: ryż, ryby, palleę. Szef kuchni Miguel Óscar Verdú  otrzymał nagrodę przyznaną przez  fundację Turismo Valencia. Rano oferuje bufet śniadaniowy. Restauracja przygotowuje wiele imprez okolicznościowych. Dwa razy otrzymała prestiżową nagrodę za najlepsze menu w konkursie CUINA OBERTA – Tydzień Restauracji w Walencji (konkurs organizowany na całym świecie, typujący najlepsze restauracje).

 

 Przez cały okres mobilności zagranicznej stażystom towarzyszyło dwóch nauczycieli: języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych gastronomia i hotelarstwo. Przez cały okres mobilności trwały działania ewaluacyjne (np. rozmowy ze stażystami, obserwacja zachowania i poziomu satysfakcji) oraz monitoring procesu nabywania umiejętności i osiągania celów projektu. Regularnie były sprawdzane zapisy w dzienniczkach praktyk i prowadzona kontrola realizacji programu praktyk. W te działania włączała się nasza instytucja pośrednicząca Esmovia. W dniach 18-20.09. 2018 wspólnie z opiekunka z Esmovi  nauczyciele przeprowadzili  wizyty monitorujące w zakładach, aby zebrać informacje o stażystach, ich postępach i zaangażowaniu. 19.09 odbyło się spotkanie ewaluacyjne w Esmovi. Stażyści mogli przedstawić swoje spostrzeżenia oraz otrzymać wskazówki i wsparcie od opiekunki z Esmovi oraz wspólnie przedyskutowano uwagi z pierwszego monitoringu. Kolejne wizyty monitorujące odbyły się 25-27.09.2018. Uwagi zostały przekazane stażystom przez nauczycieli. 03-05.10.2018 wspólnie z opiekunką grupy z Esmovi odbyły się ostatnie wizyty monitorujące w zakładach, podczas których  uzupełniono i wypełniono dokumentację projektową (certyfikaty, referencje, dzienniczki praktyk, dokumenty ECVET). 03.10.2018 odbyło się spotkanie ewaluacyjne w Esmovia, oraz rozdanie certyfikatów i pożegnanie z pracownikami instytucji pośredniczącej.

 

Realizując program kulturoznawczy w dalszej części mobilności w Walencji 23.09 udaliśmy się na wycieczkę krajoznawczą do miejscowości Cuenca. Była to okazja do poznawania bogactwa kulturowego Hiszpanii. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem miasta  wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto usytuowane jest z dala od głównych dróg na pogórzu Sistema Iberico we wschodniej części regionu Kastylii-La Manchy. Stare miasto stoi nad przepaścią między dwiema rzekami Huécar i Júcar. Znajdują się tu średniowieczne Wiszące Domy (Casas Colgadas) „zawieszone” przy krawędzi klifu. Zwiedzaliśmy również nieopodal położone Ciudad Encantada. Mogliśmy poszerzyć wiedzę z geografii oraz poznawać bogactwo przyrodnicze Hiszpanii. Podziwialiśmy formacje krasowe zbudowane z wapieni i dolomitów, które sięgają okresu kredy, około 90 milionów lat temu. W ostatni weekend pobytu w Walencji zwiedziliśmy Giełdę Jedwabiu (Lonja de la Seda). Poznawaliśmy bogactwo kulturowe Hiszpanii. Lonja de la Seda to gotycki budynek położony w zabytkowym centrum miasta. To symbol bogactwa złotego wieku Walencji, obraz zamożności mieszkańców miasta i prestiżu walenckiej burżuazji. W 1996 roku budynek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełnił on rolę centrum handlu morskiego, w szczególności handlu jedwabiem, na obszarze całego wybrzeża Morza Śródziemnego. Przeszliśmy uliczkami dzielnicy Ruzafa i zobaczylismy Mercat de Ruzafa. Ruzafa to wyjątkowo klimatyczna dzielnica w południowo-wschodniej części Walencji, po arabsku oznacza ogród. Obecna awangardowa dzielnica Walencji była arabskimi ogrodami. Obecnie jest dzielnicą zróżnicowaną narodowościowo
i etnicznie, gęsto zabudowaną pięknymi kamienicami, elegancką i przystępną zarazem. Pełno tu małych, przytulnych barów, restauracji z całego świata, vintage shopów, czy dizajnerskich sklepów. Sercem dzielnicy Ruzafa jest Mercado Ruzafa. Można wybierać tu w ogromnej ilości dostępnych towarów: od owoców morza, przez ryby, rozmaite mięsa, oliwki, przetwory, aż po świeże warzywa i owoce. Ruzafa to dzielnica przepięknych, jednokierunkowych uliczek, kolorowych budynków i czasu, który płynie tu wolniej, niż w całym mieście.

Wspólnie przeszliśmy też parkiem Turia. Ogrody Turii utworzone są w dawnym korycie rzeki, która zalewała miasto. Ostatnia najtragiczniejsza powódź miała miejsce w 1957 r., wskutek którego zginęło ok. 80 osób, a miasto zostało poważnie zniszczone. Chcąc ochronić miasto przed kolejnymi klęskami, postanowiono znacznie zaingerować w środowisko naturalne i zmienić bieg rzeki, omijając ścisłe centrum. Prace przeprowadzono w 1960 r. Dzięki tym zmianom uwolniono ogromne tereny w śródmiejskiej części miasta. Stworzono tutaj tereny rekreacyjne i otwartych przestrzeni zielonych unikalnych w skali światowej. Znajdziemy tutaj liczne boiska, place zabaw, skateparki, a wszystko połączone ze sobą urokliwymi alejkami wzbogaconymi małą architekturą czy rzeźbami. Ciekawym, charakterystycznym  punktem jest gigantyczny Guliwer  z powieści Jonathana Swifta, po którym można się wspinać i zjeżdżać.

 

Po powrocie z mobilności stażyści wypełnili kolejne ankiety ewaluacyjne oraz indywidualne raporty a projekt wszedł w fazę upowszechniania rezultatów stażu zagranicznego.

 

Anna Pawelec