II Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Rozpoczynamy działania w ramach II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych – Odkryj Swój Talent (European Vocational Skills Week – Discover Your Talent). Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej na rzecz atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego, wysokiej jakości umiejętności i miejsc pracy. Biorą w niej udział kraje członkowskie Unii Europejskiej, a podejmowane inicjatywy odbywają się na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym.
Pierwsza edycja, która odbyła się w grudniu 2016 cieszyła się wielkim sukcesem. Odnotowano blisko 1000 wydarzeń i akcji w całej Europie, a wśród nich były również działania podjęte przez naszą szkołę. W filmie promującym działania w ramach ubiegłorocznego Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych zmontowanym przez Komisję Europejskiej znalazł się również fragment nagrany w naszej szkole z wypowiedzią naszego ucznia Mateusza Paświckiego nagraną podczas konkursu kulinarnego "Jesienne Kompozycje" dla zasadniczych klas zawodowych.
Druga edycja odbędzie się w dniach 20-24 listopada 2017r. w Brukseli, ale obejmuje wszelkie działania od 01 września do 15 grudnia 2017 odbywające w krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy już na mapie instytucji zgłoszonych do tego wydarzenia http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=1261 Do 20 października zarejestrowanych zostało 511 instytucji, a na mapie zgłoszonych na razie widniejemy jako jedyni w regionie.
Nasza szkoła przyłączyła się do tej inicjatywy z dniem 15 października, dlatego podejmowane przez nas działania na rzecz jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego będziemy firmować hasłem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych - Odkryj Swój Talent (European Vocational Skills Week – Discover Your Talent) do dnia 15 grudnia 2017. Planujemy wycieczki przedmiotowe, konkursy, warsztaty i podsumowanie oraz promocję rezultatów projektu PO WER „Hiszpańskie staże kluczem do sukcesu zawodowego”.
Dzięki udziałowi w tej inicjatywie przyczyniamy się do poprawy statusu kształcenia i szkolenia zawodowego i łączymy siły ze wszystkimi zainteresowanymi takimi działaniami.
Anna Pawelec
Podsumowanie działań w ramach II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych
W ramach tegorocznej edycji II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych odnotowano łącznie 1585 wydarzeń w 45 krajach europejskich. Polska znalazła się na 3 miejscu ze zgłoszonymi działaniami przez 133 instytucje i organizacje (wśród nich ZSGH), na drugim Hiszpania (138 zgłoszonych) i na pierwszym Węgry - (386 zgłoszonych). Wśród zgłaszanych imprez organizowanych przez instytucje i organizacje najbardziej popularnymi były dni otwarte, konferencje, targi edukacyjne i dni kariery. Największą grupą odbiorców byli nauczyciele, szkoleniowcy, uczniowie szkół zawodowych i ogólnokształcących. Bardzo dużym sukcesem okazała się komunikacja poprzez media społecznościowe. Odnotowano 81 mln odwiedzin wpisów zawierających słowa-klucze, hasztagi, URL związane z tym wydarzeniem, 15 mln użytkowników, którzy widzieli te wpisy, 9 mln hasztagów związanych z tym wydarzeniem, 19 tys wpisów. Te liczby potwierdzają ogromny wzrost świadomości, zainteresowania edukacją zawodową i zaangażowania w udział w inicjatywie jakim jest Tydzień Umiejętności Zawodowych.
W ZSGH w ramach tej inicjatywy odbyło się 14 różnych przedsięwzięć a każde z nich było zamieszczone na FB z komentarzem w j. polskim i angielskim oraz odpowiednimi hasztagami tak, aby trafiło na profil Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Ponadto wszystkie działania były publikowane na portalu Yammer, który sprzyja również wymianie doświadczeń i zawieraniu współpracy międzynarodowej.
III Tydzień Umiejętności Zawodowych za rok, a główne wydarzenia odbędą się tym razem d 5 do 9 listopada 2018 w Wiedniu.
http://slide.ly/gallery/view/9175a467c6841c060ba0172eeafcbf2b
Dziennik wydarzeń i działań podjętych w ramach II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych
06.12.2017 - w ramach upowszechniania rezultatów projektu POWER Hiszpańskie staże kluczem do sukcesu zawodowego odbyły się warsztaty kuchni hiszpańskiej dla uczniów SP nr 32 i ZSO nr 8 - A. Pawelec (koordynatorka projektu) wraz z nauczycielami gastronomii. Nauczyciele i uczniowie – uczestnicy projektu A. Wiśniewski (organizacja) , J. Budzyńska, J. Dubert, R. Król-Klusek, A. Hołoweńko i uczennice z klasy III L i III N dzielili się nabytymi umiejętnościami z zaproszonymi uczniami SP nr 32 i ZSO nr 8 oraz pozostałymi uczniami z klasy III L.
30.11.2017 - warsztaty kuchni hiszpańskiej dla uczniów SP nr 62 w ramach projektu POWER Hiszpańskie staże kluczem do sukcesu zawodowego – A. Pawelec (koordynatorka projektu) wraz z nauczycielami gastronomii. Nauczyciele i uczniowie – uczestnicy projektu A. Krótki (organizacja), J. Budzyńska, J. Dubert, uczniowie z klasy III N dzielili się nabytymi umiejętnościami z zaproszonymi uczniami SP nr 62, pozostałymi uczniami z klasy III N i klasy II N oraz nauczycielami E. Janik, G. Augustyniak.
27, 28, 29. 11. 2017 Uczniowie klas pierwszych I e pod patronatem Grupy Orbis, 1m, 1k mogli zwiedzić hotele Mercure Stare Miasto Gdańsk i Novotel Gdańsk. Celem wycieczek było zapoznanie się z układem funkcjonalnym zakładu gastronomicznego i organizacją pracy. Młodzież została zapoznana ze specyfiką pracy w hotelu Uczniowie zapoznali się z poszczególnymi działami, pokazywali sprzęt gastronomiczny wykorzystywany podczas produkcji i sposobami rozliczania produktów w zakładzie. Uczniowie mogli również rozwiązać zadania i zagadki związane z hotelami.
25.11.2017 Nasza szkoła wzięła udział w Pomorskim Pikniku Zawodowym skierowanym do Wychowanków pieczy zastępczej, zorganizowanym przez Fundację Program Pomocy Pierwsza Praca oraz Władze Województwa Pomorskiego na Międzynarodowych Targach Gdańskich S.A. Przedstawiliśmy naszą ofertę edukacyjną i zachęcaliśmy młodzież do świadomego wyboru swojej przyszłej ścieżki zawodowej.
24.11.2017 Podsumowanie rezultatów projektu POWER "Hiszpańskie staże kluczem do sukcesu zawodowego", któremu towarzyszył konkurs kulinarny La Fiesta Espańola. Zaproszeni goście: przedstawiciele Urzędu Miasta, środowiska branżowego, edukacyjnego i rynku pracy mogli zapoznać się z poszczególnymi etapami realizacji projektu, wysłuchać wrażeń uczestników prezentujących wybrane zakłady pracy, zobaczyć scenki w hotelu i restauracji po hiszpańsku i angielsku oraz degustować potrawy kuchni hiszpańskiej.
14.11.2017 odbył się szkolny konkurs "Co wiem o cukrzycy?" Organizatorami byli p. Nina Krzysztofiak i p. Łukasz Kamiński. Konkurs został przeprowadzony za pomocą platformy Kahoot.
30. i 31. 10.2017 Uczniowie klasy I N podczas dwudniowych warsztatów 30-31.10.2017 z p. Andrea Ceccarelli z włoskiej restauracji "I pazzi", p. Pauliną Kowalczyk, Renatą Król-Klusek i Joanną Budzyńską uczyli się jak takie wypieki zrobić najlepiej i pysznie przy wsparciu językowym p. Jolanty Gizy.
30.10.2017 Konkurs dań na potrawę z dyni Scary Pumpkin. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas: I n, II a, II c, II f, II L, II k, II m, II n, III m, IV m oraz IV b. W sumie przygotowano dwadzieścia pięć potraw, wśród których były, między innymi, naleśniki, tortille, chleb dyniowy, makaron z dynią, zupy z dyni, serniki, ciastka, babeczki i ciasta. Uczniowie do potraw dołączali przepisy w języku angielskim.
18.10.2017 Podsumowanie praktyk zawodowych uczniów ZSGH we Francji. Uczniowie przedstawili umiejętności zawodowe nabyte podczas dodatkowych praktyk we Francji w okresie letnim, które odbywali w restauracjach i hotelach, w tym w prestiżowym instytucie Paula Bocus'a. W tym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska branżowego: p. Anna Janiszek i p. Krzysztof Banasiak z hotelu Cubus, nasza absolwentka obecnie pracownik hotelu Hilton - p. Aleksandra Gaweł oraz p. Małgorzata Maziarz z ośrodka Alliance Francaise. Uczniowie przedstawili swoje prezentacje, scenki w języku francuskim i pokaz obsługi synchronicznej w rytm francuskiego przeboju Champs-Élysées.
24.10.2017 IV Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Literacka Kuchnia"
W konkursie uczestniczyło 14 dwuosobowych zespołów ze szkół z całej Polski. Prace konkursowe oceniali kucharze i cukiernicy ze znanych trójmiejskich restauracji i cukierni a przewodniczyli p. Maciej Dobrzyniecki Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce i p. Krzysztof Szulborski Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. W trakcie konkursu uczestnicy mogli wziąć udział w pokazach: mirror glaze i dekoracje Katarzyny Chudy z Cukierni Cremo, rozbiór dzika i potraw z dzika Jaceka Fedde Szefa Kuchni Restauracji Fedde Bistro z Chefs Culinar i softdrinki Michała Kobylańskiego i Ady Nadolskiej z BarCocktail.
30.10.2017 Konkurs na potrawę z dyni "Scary Pumpkin"
W konkursie wzięło 31 uczniów, którzy wykazali się kreatywnością sporządzając ciasta, zupy, naleśniki, tortille, chleb dyniowy, makaron z dynią.
30 -31.10. 2017 Wypieki z ciasta drożdżowego w stylu włoskim
Uczniowie klasy I N podczas dwudniowych warsztatów 30-31.10.2017 z p. Andrea Ceccarelli z włoskiej restauracji "I pazzi", p. Pauliną Kowalczyk, Renatą Król-Klusek i Joanną Budzyńską uczyli się jak takie wypieki zrobić najlepiej i pysznie przy wsparciu językowym p. Jolanty Gizy. Jest kontynuacja projektu zainicjowanego przez Marco Bernardi. Uczniowie mieli okazję nauczyć się sporządzać ciasto na pizzę, focaccie i chleb.
31.10. i 06.11.2017 Podstawowy kurs baristy w Akademii Kawy i Herbaty J.J.Dabroven
Dzięki współpracy z Akademia Kawy i Herbaty J.J.Dabroven i staraniom p. A. Hołoweńko uczniowie klas IV M, IV N i III C mogli wziąć udział w podstawowym kursie baristry odkrywając tajniki parzenia wyśmienitej kawy i jej dekorowania.