Kiedy zima za oknem warto powspominać staż w Maladze – czyli projekt Erasmus+ „Śródziemnomorskie doświadczenia zawodowe” w czasach pandemii

Gdy 28.11.2021 samolot z naszymi uczniami na pokładzie wylądował w Rębiechowie z ulgą można było powiedzieć: „Udało się!” Po wszelkich pandemicznych przeciwnościach, szczęśliwie udało nam się zrealizować drugą mobilność w ramach projektu Erasmus+ „Śródziemnomorskie doświadczenia zawodowe”, tym razem w Maladze, w Hiszpanii. Z uwagi na niesprzyjającą realizacji projektu sytuację epidemiczną skutkującą nauką w trybie online, lockdown-em oraz towarzyszącą we wszystkich aspektach życia niepewnością wielu uczestników z pierwszej rekrutacji zrezygnowało z udziału w projekcie i tylko pięcioro wytrwale i z ufnością czekało na upragniony staż w słonecznej Andaluzji. Wymagało to dwukrotnego aneksowania i okres jego trwania przedłużany. Następne dwie rekrutacje dodatkowe pozwoliły wyłonić kolejnych uczestników, wśród których też była znacząca rotacja dlatego Zespół Projektowy musiał wykazać się szczególną gotowością na zmiany i nieustanie monitorować bieżącą sytuację.  Ostatecznie, po przeprowadzonym przygotowaniu językowo-pedagogiczno-kulturowym również częściowo prowadzonym online, w dniu 31.10 o godzinie 4:00 na lotnisku w Rębiechowie rozpoczęła się nasza podróż do Hiszpanii. Grupę łącznie stanowiło  14 uczniów naszej szkoły z klas III i IV o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa i kelner oraz jeden absolwent branżowej szkoły w zawodzie kucharz a towarzyszyły im p. Ewa Laskowska, nauczycielka przedmiotów zawodowych i Anna Pawelec, koordynatorka projektu. Malaga powitała nas słońcem, ciepłem, widokiem pierwszych Bożonarodzeniowych dekoracji, których z każdym dniem naszego pobytu przybywało w ilości i bogactwie. Mimo długiej podróży zaraz po zakwaterowaniu udaliśmy się na spacer po okolicy i pierwszą sesję fotograficzną podczas, której nie zabrakło wspólnego zdjęcia przy ławeczce Picassa, artysty tutaj urodzonego i stawiającego swoje pierwsze kroki w sztuce. Poznaliśmy najważniejsze miejsca, które przez kolejne dni naszego pobytu często mijaliśmy: majestatyczny budynek katedry, której fasady nie sposób zmieść w zwykłym kadrze, wypełnione barami i restauracjami, tętniące życiem place Carbon i del Siglo, Plac Konstytucji i reprezentacyjną ulicę Markiza de Larios, które wkrótce miały się zapełnić jednymi z najpiękniejszych w całej Hiszpanii dekoracjami świątecznymi. Podziwialiśmy zawieszony nad Malagą i pięknie oświetlony zamek Gibralfaro wraz z jego murami oraz dotarliśmy do siedziby opiekującej się nami naszej instytucji partnerskiej Universal Mobility.

W drugim dniu pobytu w siedzibie Universal Mobility stażyści odbyli krótkie szkolenie językowe i zapoznali się ze swoimi zakładami pracy oraz tutorami. Miejscami praktyk były restauracje i hostele, w których stażyści i stażystki zostali przyjaźnie przyjęci oraz mogli liczyć na pomoc oraz wsparcie załogi. Dzięki temu stres towarzyszący im w pierwszych dniach stażu szybko minął i poczuli się jak w domu. Nasza instytucja partnerska wybrała dla naszych uczniów restauracje specjalizujące się w różnych kuchniach: fusion, andaluzyjskiej, japońskiej i wegańskiej, jednak, które łączył wspólny element: możliwość pracy na produktach typowych dla tego regionu Hiszpanii: owocach morza, owocach, warzywach oraz wykorzystywaniu ich w nowych odsłonach czerpiąc wzorce z kuchni tradycyjnej. Staż w hostelach sieci Feel, umożliwił naszym uczniom naukę obsługi nowego systemu rezerwacji gości  Master Yield 2021, ale przede wszystkim kontakt z gościem podczas czynności wykonywanych w recepcji jak i poza nią. Uczniowie kształcący się zarówno w dziedzinie gastronomii i hotelarstwa mieli okazję doskonalić posiadane umiejętności jak również nabyć nowe wynikające ze specyfiki miejsc, w których odbywali swoje staże. Bez względu na to czy zakład w jakim się szkolili odpowiadał na potrzeby konsumentów poszukujących dań kuchni typowo hiszpańskiej czy inspirowanej innymi trendami i kierunkami świata, czy zaspokajał potrzeby globtroterów przemierzających Europę wszyscy stażyści zgodnie podkreślali, że cenią sobie atmosferę pracy, życzliwość, wyrozumiałość i spokój, której doświadczyli i które zapamiętają na długie lata.

Oczywiście duże wrażenie wywarł na naszych stażystach walor kulturowy. Trudno zapomnieć zachody słońca nad Malagą zwłaszcza te podziwiany z dachu katedry i punktu widokowego ulokowanego na wzgórzu między Alkazabą a zamkiem Gibralfaro; biel domów w stylu mudejar kontrastującą z błękitem nieba w niewielkiej Frigilianie, nazywanej najpiękniejszym pubelo blanco w całej Andaluzji; jaskinię w Nerja z jedną z największych kolumn stalagmitowych na świecie oraz widok szmaragdowego morza rozbijającego się o skały z tarasu widokowego nazywanego Balkonem Europy. Długo w pamięci pozostanie spontaniczny, jednodniowy wypad do stolicy  Sewilli, spacer po jedynym w swoim rodzaju, eleganckim Placu Hiszpańskim, zwiedzanie Alkazary i jej ogrodów z przechadzającymi się tam pawiami i przemierzania wąskich uliczek najstarszej części miasta, aby dotrzeć do punktu widokowego nazywanego Setas de Sevilla albo Metropol Parasol. Wyjazd krótki ale wystarczający, aby zakochać się w architekturze i klimacie tego miasta i pragnąć tu powrócić, żeby dokładniej się w nim zatopić.

Miesięczny pobyt w Maladze pozwolił stażystom dobrze poznać zakamarki miasta, ale także był okazją na smakowanie specjałów kuchni andaluzyjskiej i doświadczenia hiszpańskiej „mañana”- spokoju i dystansu do rzeczy, na które nie ma się wpływu. Obok walorów zawodowych i kulturoznawczych warto też wspomnieć o aspekcie społecznym: mieszkanie z grupą rówieśników, dzielenie się obowiązkami domowymi i organizowanie wspólnych zajęć z pewnością pozytywnie wpłynęło na kształtowanie postaw prospołecznych wśród uczestników projektu a każdy z nich wrócił do Polski bardziej samodzielny i odważny, chociażby w zakresie posługiwania się językami obcymi.

autor: koordynatorka projketu Anna Pawelec 

Zamieszczony plik zawiera wrażenia i refleksje uczestników projektu podczas mobilności w Maladze - listopad 2021