Projekt Erasmus+ Eat right, be bright! Oulu, Finlandia
Międzynarodowe działania związane z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami:
krótkoterminowa wymiana grup uczniów
W dniach 03-09.04.2016 odbyła się międzynarodowa wymiana uczniów w projekcie Erasmus+ Eat right, be bright! w mieście Oulu, w Finlandii. W wymianie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Danii, Finlandii, Polski, Turcji i Włoch. Polskę reprezentowało czworo uczniów klasy III L: Natalia Kurtyka, Katarzyna Lubińska, Kamila Witomska oraz Maciej Obczyński. Nad uczennicami z Polski opiekę sprawowali pani Joanna Hap, nauczyciel wychowania fizycznego oraz pan Łukasz Kamiński, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu.
W ciągu tygodniowego pobytu w Finlandii, uczniowie mieszkali u fińskich rodzin i mogli zobaczyć, jak żyją typowe rodziny w Finlandii, a także, co ważne dla idei projektu, jak wygląda styl życia Finów. W trakcie wizyty, uczniowie krajów partnerskich wzięli udział w wielu zadaniach projektowych oraz mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić północ Finlandii.
Pobyt w szkole w Oulu rozpoczął się od powitania partnerów projektu przez dyrektora szkoły Laivakankaan Koulu. Uczniowie spędzili cały dzień biorąc udział w zajęciach lekcyjnych swoich fińskich partnerów. Mieli możliwość zobaczenia zajęć typowych dla wszystkich szkół uczestnicząc w lekcjach przedmiotów ogólnokształcących, a także przedmiotów takich jak zajęcia z gospodarstwa domowego czy rękodzieła. Kolejnym zadaniem zaplanowanym na ten dzień był udział grach i zabawach służących przełamaniu pierwszych lodów między uczestnikami. Wśród zabaw były, między innymi, różnorodne zajęcia sportowe, a także gra językowa wymagająca od uczestników kreatywności i umożliwiająca lepsze poznanie partnerów.
Kolejnym zadaniem było zaplanowanie i przygotowanie różnych warsztatów związanych z szeroko rozumianym zdrowiem i zdrowym stylem życia. Tematem nadrzędnym były tym razem obchody Światowego Dnia Zdrowia. Wszyscy uczniowie pracowali w grupach i wspólnie przygotowywali się do obchodów tego dnia. W przerwach w pracy uczniowie mogli zrelaksować się i odzyskać siły w trakcie wielu zajęć sportowych. Partnerzy projektu brali również udział w lekcjach i poznawali system edukacyjny Finlandii. W tym czasie nauczyciele-koordynatorzy projektu wzięli udział w spotkaniu podsumowującym dotychczasowe działania i planującym kolejne zadania, a pozostali nauczyciele brali udział w lekcjach i przygotowaniach obchodów Światowego Dnia Zdrowia.
Po intensywnej pracy przyszedł czas na chwilę relaksu – popołudnie i wieczór spędziliśmy na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Należy tu zaznaczyć, że w Finlandii zima już się kończy, co jednak nie oznacza braku zimowego krajobrazu. Ogromne zaspy śnieżne i temperatury nie przekraczające zera stopni Celsjusza były idealne do uprawiania sportów zimowych. Nauczyciele wraz z uczniami wzięli udział w atrakcjach sportowych przygotowanych specjalnie dla partnerów projektu. Poza jazdą na nartach czy sankach i jakże zabawną walką na śnieżki, mieliśmy przyjemność przejechać się saniami zaprzęgniętymi w cztery psy husky. Była to świetna zabawa, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nie obyło się również bez elementu współzawodnictwa – każdy kraj wyznaczył czteroosobową drużynę do wspólnej konkurencji narciarskiej.
Kolejny dzień obfitował w atrakcje w postaci zwiedzania zamku ze śniegu (Snow Castle) w Kemi. Poza licznymi rzeźbami z lodu i śniegu, jednym z elementów zamku był lodowy hotel. Stoły, krzesła, sztućce, a przede wszystkim łóżka wyglądały imponująco, chociaż niezbyt zachęcająco… Jednak ciekawostką jest, że zimą pokoje te są rzeczywiście wynajmowane przez turystów, którzy spędzają tam noce. Uczniowie wypróbowali lodowe łóżka, ale chyba nikt z nas nie chciałby zatrzymać się tam na dłużej. Zachwycający wystrój wnętrz lodowego hotelu, który można podziwiać na zdjęciach w szkolnej fotogalerii, przyprawiłby o zakłopotanie niejeden hotel w Polsce czy nawet Europie.
Następny dzień rozpoczął się od bardzo praktycznej (i smacznej) lekcji – pieczenia tradycyjnych fińskich „Karelian pies”, czyli placków z ryżem. W czasie zajęć z gospodarstwa domowego uczniowie samodzielnie przyrządzili i upiekli placki z mąki żytniej z nadzieniem ryżowym i masłem. Własnoręcznie przygotowany posiłek był wyjątkowo smaczny i zdrowy. Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Zdrowia (07.04.2016). Uczniowie i nauczyciele krajów partnerskich mieli okazję wzięcia udziału w bogatym programie warsztatów związanych z rozpowszechnianiem i promocją zdrowego stylu życia. Program zawierał zarówno warsztaty w szkole, jak i zajęcia na świeżym powietrzu: projekcje filmów o wskazówkach żywieniowych, dobrym samopoczuciu (zdrowie psychiczne) i zdrowych nawykach żywieniowych; zajęcia relaksacyjne w specjalnie przygotowanej sali (przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej); wizytę w „zdrowej” kawiarence (smart cafe), gdzie można było porównać zawartość cukru w różnych produktach oraz wziąć udział w multimedialnym quizie o żywności; biegi na świeżym (zimowym) powietrzu; gry zespołowe na sali gimnastycznej, np. koszykówka czy futsal; prezentacje o fińskim jedzeniu; zabawy ze zwierzętami domowymi; prezentacje swoich hobby; gra planszowa, w której gracze musieli odpowiadać na pytania dotyczące zdrowia oraz wykonywać zadania fizyczne, np. siłowanie się na ręce. Obchody Światowego Dnia Zdrowia były pełne ciekawych informacji i dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu nowych wrażeń. Popołudniu uczniowie zwiedzili Centrum Nauki Tietomaa, gdzie mieli okazję podziwiać dinozaury, pływać motorówką po wirtualnej wodzie, a nawet strzelać do celu.
Ostatnim wydarzeniem podczas pobytu w Finlandii była całodzienna wizyta w Rovaniemi. Najpierw uczestnicy projektu zwiedzili muzeum Arktikum, gdzie poznali nieco historię, geografię oraz kulturę i współczesne życie w Arktyce. Ciekawostką jest, że zwiedzając Rovaniemi znaleźliśmy się na granicy koła podbiegunowego. Zachwycające pokazy filmowe przedstawiające zorzę polarną osłodziły nam nieco fakt, że nie zobaczyliśmy tego zjawiska na własne oczy. Ostatnim przystankiem tego dnia była wizyta w wiosce Świętego Mikołaja, gdzie mogliśmy poznać nieco historię Świąt w różnych krajach, a także porozmawiać z samym Świętym Mikołajem, który znał kilka słów w języku polskim i pochwalił się nam zdjęciami z pobytu w Gdańsku. W ten wyjątkowy sposób zakończył się pełen wrażeń pobyt w Finlandii.
Dziękujemy naszym fińskim partnerom za wspaniałą gościnność. Wyjazd dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Natomiast specjalne podziękowania kierujemy do fińskich rodzin, które sprawiły, że nasi uczniowie czuli się jak w domu i nie chcieli wracać do Polski. Dziękujemy również pozostałym partnerom za udaną współpracę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Koordynator projektu
Łukasz Kamiński