W dniach 13-19.11.2016 odbyła się trzecia międzynarodowa wymiana uczniów w projekcie Erasmus+ Eat right, be bright! w Kopenhadze w Danii. W wymianie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Danii, Finlandii, Polski, Turcji i Włoch. Polskę reprezentowało pięć uczennic: Dominika Glinowiecka i Julia Rzepka z klasy IIa, Adrianna Piróg z klasy IVa, Klaudia Butrym z klasy IVb i Karolina Romanowska z klasy IVm. Nad uczennicami z Polski opiekę sprawowali pani Anna Pawelec, nauczyciel języka angielskiego oraz pan Łukasz Kamiński, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu.

Copenhagen, Denmark, Erasmus+, 13-19.11.2016 - Kizoa Movie Maker - Video Editor

W ciągu tygodniowego pobytu w Danii, uczniowie mieszkali u duńskich rodzin i mogli zobaczyć, jak żyją typowe rodziny w Danii, a także, co ważne dla idei projektu, jak wygląda styl życia Duńczyków. W trakcie wizyty, uczniowie krajów partnerskich wzięli udział w wielu zadaniach projektowych oraz mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić stolicę Danii.

Pobyt w Kopenhadze rozpoczął się od powitania partnerów projektu przez dyrektora szkoły Skelgårdsskolen Anette Kjærgård oraz przedstawiciela władz lokalnych gminy Tarnby, Anję Ougaard. Uczniowie spędzili cały dzień biorąc udział w warsztatach związanych z szeroko rozumianym zdrowiem i zdrowym stylem życia przygotowanych przez swoich duńskich partnerów. Tematem nadrzędnym były tym razem obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który na całym świecie przypada 14 listopada. Wszyscy uczniowie pracowali w grupach i wspólnie przygotowywali się do obchodów tego dnia. Wśród zajęć były: przygotowanie plakatów z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, grupowy udział w quizie wiedzy o cukrzycy, wysłuchanie krótkiej prezentacji o cukrzycy, zgadnięcie ilości kostek cukru zawartych w różnych produktach, udział w dyskusji o zaleceniacch dietetycznych oraz zawartości soli w produktach spożywczych, indywidualne rozwiązanie quizu dotyczącego ryzyka zachorowania na cykrzycę, nagranie filmu dokumentującego obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą były pełne ciekawych informacji i dostaczyły wszystkim uczestnikom wielu nowych wrażeń.

Kolejnego dnia nauczyciele-koordyantorzy projektu wzięli udział w spotkaniu podsumowującym dotychczasowe działania i planującym kolejne zadania, a pozostali nauczyciele wraz z uczniami udali się na lodowisko, gdzie mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych. Następnie uczniowie mieli możliwość zobaczenia zajęć typowych dla wszystkich szkół uczestnicząc w lekcjach przedmiotów ogólnokształcących w specjalistycznie wyposażonych salach lekcyjnych, a także przedmiotów takich jak zajęcia z gospodarstwa domowego czy majsterkowania w pracowni technicznej. Partnerzy projektu również brali udział w lekcjach i poznawali system edukacyjny Danii.

Po intensywnej pracy i nauce przyszedł czas na chwilę relaksu – kolejny dzień spędziliśmy na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – zwiedzaniu Kopenhagi. Uczniowie ponownie pracowali w grupach i samodzielnie zwiedzali stolicę Danii, poznając jej liczne zabytki i odkrywając jej ciekawą historię we współpracy z uczniami z krajów partnerskich. Nauczyciele partnerzy projektu również mieli okazję zwiedzić Kopenhagę dzięki uprzejmości duńskiej nauczycielki, która oprowadziła nas po najciekawszych i najważniejszych zakątkach stolicy. Zobaczyliśmy, między innymi, słynną duńską syrenkę, kanał wodny Nyhavn, Zamek Rosenborg, obserwatorium Rundetaarn, Duńską Operę Królewską, Amalienborg - Pałac Chrystiana VII, Strøget – deptak w centrum Kopenhagi, zamek królewski Christiansborg oraz Kościół Fryderyka, znany też jako Kościół Marmurowy.

Kolejny dzień uczniowie i nauczyciele ponownie spędzili w szkole, biorąc udział w licznych zajęciach lekcyjnych. Najważaniejszym zajęciem tego dnia był udział w licznych zajęciach sportowych, wśród których były zarówno gry i zabawy zespołowe, jak i sporty indywidualne. Ostatnim wydarzeniem podczas pobytu w Danii była całodzienna wizyta w parku Naturcenter Amager. Tutaj partnerzy projektu mieli niepowtarzalną okazję obcowania z przyrodą i przygotowania naturalnych dań. Uczniowie własnoręcznie skubali kaczki, patroszyli je i dokonali obróbki mięsa. Następnie mięso z kaczki zostało upieczone na ognisku. Kolejnym posiłkiem była zupa ziemniaczana z ziołami, również przygotowana przez uczniów i ugotowana na ognisku. Dodatkiem do zupy było własnoręcznie przygotowane i upieczone pieczywo z pełnoziarnistej mąki i ziół, podane z pesto z pietruszki i jarmuża. W oczekiwaniu na efekty prac kulinarnych, każdy mógł udać się na wycieczkę rowerową na terenie parku lub spędzić czas w inny aktywny sposób na świeżym powietrzu. Własnoręcznie przygotowany posiłek był wyjątkowo smaczny i zdrowy. Natomiast w centrum Amager można było zapoznać się z fauną i florą charakterystyczną dla tego regionu. W ten ciekawy sposób zakończył się pełen wrażeń pobyt w Danii.

Uczniowie i nauczyciele krajów partnerskich mieli w trackie całego swojego pobytu w Danii okazję wzięcia udziału w bogatym programie zajęć związanych z rozpowszechnianiem i promocją zdrowego stylu życia. Dziękujemy naszym duńskim partnerom za wspaniałą gościnność. Wyjazd dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Natomiast specjalne podziękowania kierujemy do duńskich rodzin, które sprawiły, że nasi uczniowie czuli się jak w domu. Dziękujemy również pozostałym partnerom za udaną współpracę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Koordynator projektu

Łukasz Kamiński