Projekt Erasmus+ Eat right, be bright! Battipaglia, Włochy

Międzynarodowe działania związane z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami: krótkoterminowa wymiana grup uczniów

W dniach 22-28.11.2015 odbyła się pierwsza międzynarodowa wymiana uczniów w projekcie Erasmus+ Eat right, be bright! w mieście Battipaglia, we Włoszech. W wymianie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Danii, Finlandii, Polski, Turcji i Włoch. Polskę reprezentowały cztery uczennice klasy III a: Agnieszka Jakubiak, Agnieszka Kopicka, Monika Krumin i Natalia Pokrzywiec. Nad uczennicami z Polski opiekę sprawowali pani Wioletta Dymek, nauczycielka matematyki oraz pan Łukasz Kamiński, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu.

W ciągu tygodniowego pobytu we Włoszech, uczennice mieszkały u włoskich rodzin i mogły zobaczyć, jak żyją typowe rodziny we Włoszech, a także, co ważne dla idei projektu, jak wygląda dieta Włochów i jaka jest tajemnica ich długowieczności J W trakcie wizyty, uczniowie krajów partnerskich wzięli udział w wielu zadaniach projektowych oraz mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić południe Włoch.

Po powitaniu partnerów projektu przez dyrektora szkoły Istituto Comprensivo Statale „A. Gatto”, uczniowie przystąpili do działania. Pierwszym zadaniem projektowym było głosowanie na logo projektu. Każdy z partnerów, przed przyjazdem do Włoch, przeprowadził szkolne eliminacje na logo projektu – uczniowie przygotowali różnego rodzaju plakaty, a następnie wybrano trzy, które reprezentowały kraj w wymianie we Włoszech. W szkole w Battipaglia, uczniowie z każdego kraju partnerskiego zaprezentowali swoje loga. Wszystkie przygotowane materiały były inspirowane tytułem projektu oraz ideą zdrowego stylu życia, w szczególności zdrowego odżywiania, dominowały więc tematy owocowo-warzywne przedstawione na wiele innowacyjnych sposobów. Wszyscy uczniowie-uczestnicy wymiany głosowali na wspólne logo, a zwycięzcą został projekt ucznia z Włoch, który można obejrzeć w szkolnej fotogalerii (wraz z innymi ciekawymi zdjęciami z pobytu we Włoszech).

  Zdjęcia z wymiany w szkolnej foto-galerii

Kolejnym zadaniem było przedstawienie piramidy żywieniowej, charakterystycznej dla każdego kraju partnerskiego, w postaci uprzednio przygotowanych przez uczniów plakatów i prezentacji. Uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami oraz mogli zadawać sobie pytania dotyczące sposobu odżywiania swoich kolegów i koleżanek. Zadanie wzbogaciło wiedzę uczniów na temat żywienia krajów partnerskich oraz ich dobrych i złych nawyków żywieniowych, poprzez naturalną interakcję z rówieśnikami. Aby urozmaicić zadanie, uczennice z Polski przygotowały i przedstawiły prezentację multimedialną omawiającą wskazówki i rady dotyczące zdrowego stylu życia, a partnerzy z Turcji przygotowali interaktywną grę na temat produktów żywieniowych. Po dwóch jakże ciekawych zadaniach, uczniowie zrelaksowali się na sali gimnastycznej, biorąc udział w grach i zabawach sportowych, gdyż jak wiadomo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku – kolejny dzień obfitował w atrakcje w postaci zwiedzania starożytnych ruin miasta Pompeje oraz uroczych uliczek Neapolu. Wczesnym rankiem, Pompeje przywitały nas deszczową i chłodną pogodą – włoską zimą. Pomimo deszczu, miasto, które zostało pokryte kilkumetrową warstwą popiołu z wybuchu wulkanu Wezuwiusz prawie 2000 lat temu, zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Mieliśmy okazję zobaczyć starożytne rzymskie miasto oraz jego mieszkańców – odlewy ich ciał robią niesamowite wrażenie. Spacer brukowanymi uliczkami pozwolił nam na chwilę przenieść się w przeszłość. Po niezwykle deszczowym, ale jednocześnie udanym poranku, przyszedł czas na słoneczne popołudnie w Neapolu. Zwiedzanie miasta wąskimi uliczkami, pełnymi turystów oraz mieszkańców, w towarzystwie długo wyczekiwanego słońca był bardzo przyjemny. Jednego dnia mogliśmy zobaczyć jak wyglądało życie we Włoszech dwa tysiące lat temu, a także jak wygląda ono dziś.

Następnego dnia, uczestnicy projektu mieli okazję przekonać się, jak wyglądają lekcje we włoskiej szkole. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wzięli udział w zajęciach lekcyjnych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcjach, ćwicząc przy tablicy, na przykład, umiejętności matematyczne. Nauczyciele z kolei mogli obserwować włoskich kolegów i koleżanki po fachu przy pracy; dowiedzieliśmy się przy okazji co nieco o włoskim  systemie szkolnictwa. Kolejnym zadaniem tego dnia było własnoręczne przygotowanie makaronu. Uczniowie mogli skorzystać z wieloletniego doświadczenia babci jednego z włoskich uczniów, która przygotowała praktyczną lekcję robienia makaronu. Poza świetną zabawą, uczniowie przekonali się, jak ważne dla zdrowego stylu życia jest stosowanie w diecie produktów domowych, naturalnych, przygotowanych samodzielnie.

Popołudniu, aby nie utyć od makaronu 🙂 udaliśmy się do Salerno, miasta na wybrzeżu Amalfi. Długi spacer wzdłuż uroczego wybrzeża był tylko początkiem wspaniałego wieczoru. Krótko po zapadnięciu zmroku, udaliśmy się do centrum miasta, które o tej porze roku gości „Festiwal Światła” – wszystkie ulice są ozdobione tysiącami kolorowych świateł. Zwiedziliśmy Zaczarowany Ogród, gdzie postaci z bajek i baśni ożyły feerią świateł i kolorów. Spacer ulicami Salerno w towarzystwie magicznych świateł był niesamowitym przeżyciem.

Kolejny dzień to znowu połączenie przyjemnego z pożytecznym. Poranek rozpoczął się wizytą w Paestum, starożytnym parku archeologicznym, który stanowi pozostałość po greckiej kolonii i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Największymi atrakcjami parku są tzw. bazylika, świątynia Ateny i świątynia Hery, datowane na lata 540-460 p.n.e. Starożytne ruiny robią imponujące wrażenie, zwłaszcza kiedy pomyślimy, iż istnieją od ponad 2500 lat. Po zwiedzaniu Paestum, udaliśmy się do miasteczka Pollica. W jednej z wiosek okręgu Pollica, w Pioppi, uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących diety śródziemnomorskiej oraz jej propagatora, Ancela Keys. Keys był amerykańskim naukowcem, który badał, między innymi, wpływ tłuszczów zwierzęcych na choroby układu krążenia. Zaobserwował, że w południowych Włoszech żyje największy odsetek stulatków, co doprowadziło go do wniosku, że dieta śródziemnomorska uboga w tłuszcze zwierzęce chroni przed chorobami serca. Ciekawy sposób prezentacji tematu uświadomił uczestnikom projektu jak ważna jest w przeciwdziałaniu wielu chorobom i dbaniu o zdrowy styl życia odpowiednia dieta.

Ostatnim ważnym zadaniem projektowym było kreatywne wykorzystanie owoców w promocji zdrowego odżywiania. Przedostatniego dnia pobytu, uczestnicy projektu brali udział w lekcjach, a następnie przygotowywali pyszne i zdrowe sałatki oraz kreatywne cuda z owoców. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, a właściwie smaczne ze zdrowym, uczniowie dali upust swoim siłom twórczym i przygotowali robiące wrażenie rzeźby z owoców. Świetna zabawa pozwoliła zachęcić wszystkich do urozmaicenia diety w owocowe cuda, a jeśli jakiś niejadek nie będzie chciał zjeść owoców, to zapraszamy po pomysły na kreatywne ich wykorzystanie – nikt nie oprze się szaszłykowi w owoców!

Na zakończenie pełnego wrażeń pobytu, włoscy partnerzy zadbali o ostatnią atrakcję, a właściwie kilka atrakcji. Aby nikt nie przejadł się owocami, wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie można było wziąć udział w muzycznym wydarzeniu – flash mobie. Następnie zaprezentowano krótki film dokumentujący nasze spotkanie, po którym nastąpiły oficjalne podziękowania i nieoficjalne pożegnania. Co więcej, wszyscy mogli spróbować typowych włoskich dań i wypieków przygotowanych przez rodziny włoskie opiekujące się uczniami z krajów partnerskich.

Dziękujemy naszym włoskim partnerom za wspaniałą gościnność. Wyjazd dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Natomiast specjalne podziękowania kierujemy do włoskich rodzin, które sprawiły, że nasze uczennice czuły się jak w domu i nie chciały wracać do Polski 🙂 Dziękujemy również pozostałym partnerom za udaną współpracę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

O pierwszym spotkaniu w ramach Międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+Eat right, be bright! Oulu w Finlandii przeczytacie na:

Międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus+ Eat right, be bright! Oulu, Finlandia

Koordynator projektu

Łukasz Kamiński