W dniu 6 grudnia 2016 uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku wzięli udział w promocji zdrowego żywienia połączonego z promocją projektu Erasmus+ Eat right, be bright! oraz promocją szkoły w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku. Celem projektu jest szerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia, dlatego też uczniowie ZSGH postanowili podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami ze swoimi młodszymi rówieśnikami. A najlepiej zrobić to poprzez praktyczne ćwiczenia.

Promocja projektu Erasmus+ Eat right, be bright! w ZSO nr 8 w Gdańsku - Kizoa Movie - Video - Slideshow Maker

Uczniowie ZSGH i uczestnicy projektu Erasmus+ Eat right, be bright! pokazali uczniom pierwszej klasy Gimnazjum nr 18 w Gdańsku jak przygotowywać zdrowe i smaczne posiłki. Gimnazjaliści pracowali w trzech grupach, przygotowując trzy różne potrawy. Pierwsza grupa przygotowała zdrowe kanapki z ciemnego pieczywa z białym serem, warzywami i wędlinami; druga grupa przygotowała smaczne tortille z twarogiem, serem i warzywami; trzecia grupa przygotowała pyszną sałatkę z rukoli, awokado, granatów i orzechów. Wszystkie trzy dania były wyjątkowo smaczne i kolorowe. Uczniowie gimnazjum instruowani przez swoich starszych kolegów i koleżanki z ZSGH mogli włączyć się w przygotowanie każdej z tych potraw. W czasie przygotowywań, uczniowie ZSGH opowiadali gimnazjalistom o wartościach odżywczych poszczególnych składników oraz dlaczego ważne jest zdrowe odżywianie. Po zakończonej pracy, uczniowie mogli zjeść własnoręcznie przygotowane potrawy. Możemy uznać, że wszystko było smaczne, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach oraz puste talerze.

W trakcie warsztatów nie mogło zabraknąć deseru, dlatego po śniadaniu uczniowie mogli samodzielnie przygotować szaszłyki owocowe z mango, arbuza, pomelo, pomarańczy, kiwi i ananasa. Było to słodkie i zdrowe podsumowanie spotkania. Ostatnim elementem warsztatów było sprawdzenie, czy gimnazjaliści wynieśli ze spotkania nie tylko pełne brzuchy, ale również pełne głowy, dlatego rozwiązali krótkie krzyżówki dotyczące zdrowego odżywiania. Szybkie rozwiązanie krzyżówek świadczy o tym, że nowa wiedza na pewno została zdobyta.

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 oraz Ośrodkowi Promocji Zdrowia w Gdańsku za pomoc w zorganizowaniu warsztatów. Dziękujemy również uczniom ZSGH za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów i dzielenie się swoją wiedzą.

Genowefa Augustyniak

Łukasz Kamiński