W dniach 26-30.10.2015 odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus+ Eat rigth, be bright! w Oulu, w Finlandii. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Danii, Finlandii, Polski, Turcji i Włoch. Polskę reprezentowali pani Agnieszka Klukowska, nauczycielka języka niemieckiego oraz pan Łukasz Kamiński, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu. Przez cztery dni nauczyciele ustalali daty międzynarodowych spotkań projektowych, krótkoterminowych wymian grup uczniów, podział zadań w związku z rezygnacją Niemiec z udziału w projekcie oraz szczegółowy plan działań na najbliższe dwa lata (harmonogram zadań projektowych zostanie opublikowany w osobnym artykule). Zaplanowano także szczegóły wizyty we Włoszech w listopadzie 2015 roku. Ostatniego dnia wizyty nauczyciele z Polski i Turcji przedstawili nauczycielom fińskiej szkoły projekty eTwinning oraz korzyści wynikające z realizacji projektów.

W trakcie spotkania nauczyciele krajów partnerskich poznali szkołę w Oulu, która jest jednym z partnerów projektu oraz jego głównym koordynatorem. Szkoła jest położona w odległości 12 km od centrum miasta, a uczniowie dojeżdżają do szkoły rowerem (również zimą!) lub są dowożeni przez rodziców. Poznaliśmy nieco fiński system edukacyjny poprzez udział w lekcjach, np. języka szwedzkiego i matematyki oraz rozmowy z uczniami, którzy oprowadzili nas po szkole i przedstawili nauczycieli, uczniów oraz profesjonalnie wyposażone sale lekcyjne. Uczniowie Laivakankaan koulu są w wieku 11-15 lat i uczą się przedmiotów ogólnych, ale mają również do wyboru zajęcia z muzyki, prowadzenia gospodarstwa domowego czy rękodzieła. Poza drobnymi różnicami w wieku uczniów czy nauczanymi przedmiotami okazało się, że uczniowie są tacy sami na całym świecieJ

Pozostali partnerzy projektu również przedstawili swoje szkoły. 28 listopada miała miejsce uroczysta prezentacja projektu Erasmus+ Eat right, be bright! oraz krajów partnerskich. Nauczyciele przedstawili filmy i prezentacje o swoich szkołach i miastach partnerskich. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Laivakankaan koulu wraz z Dyrektorem, a za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiedzialny był szkolny chór. Spotkanie było bardzo miłe i pozwoliło wszystkim choć nieco poznać kraje naszych partnerów.

Poza czasochłonną i trudną pracą nad planowaniem, mieliśmy również okazję poznać uroczą okolicę miasta Oulu. Zwiedzanie odbywało się przy silnym wietrze i temperaturze poniżej zera. Poza historią miasta i jego okolic, mogliśmy podziwiać typową fińską przyrodę, czyli lasy (głównie iglaste), które pokrywają 70% powierzchni kraju (inną cechą charakterystyczną Finlandii są jeziora, których liczba przekracza 188 000). Wśród atrakcji była również wizyta na miejscowej farmie ziemniaków Matinolli, w warsztacie ceramicznym Anny Matinlauri oraz w gminie Tyrnava.

Dziękujemy naszym fińskim partnerom za wspaniałą gościnność i troskę w każdej chwili naszego pobytu w szkole partnerskiej. Dziękujemy również pozostałym partnerom za udaną współpracę w trakcie planowania projektu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, a teraz zabieramy się do intensywnej pracy nad zadaniami projektowymi.

Koordynator projektu
Łukasz Kamiński
Zdjęcia w szkolnej foto-galerii:
https://picasaweb.google.com/115923619420093060569/MiedzynarodoweSpotkanieProjektoweErasmusEatRightBeBrightOuluFinlandia2630102015