24 października 2017 roku w Zespole Gastronomiczno-Hotelarskim w Gdańsku odbył się IV Ogólnopolski Konkurs Kulinarny Literacka Kuchnia.
Patronaty Honorowe nad imprezą objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty Pani Monika Kończyk, Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce Pan Maciej Dobrzyniecki, Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich Pan Krzysztof Szulborski.
Celem imprezy było propagowanie czytelnictwa, zapoznanie z twórczością klasyków i pisarzy współczesnych, kształtowanie postaw kreatywnych poprzez szukanie inspiracji kulinarnych w innych dziedzinach sztuki, zachęcanie do rozwijania umiejętności z zakresu technologii gastronomicznej, rozbudzanie wrażliwości estetycznej, podnoszenie poziomu efektywności kształcenia zawodowego, propagowanie idei, że artystą można być również w dziedzinie sztuki kulinarnej.
Adresatami konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych klas o profilu gastronomicznym startujący w zespołach dwuosobowych, którzy inspirując się literackimi opisami potraw przygotują zakąskę i deser oraz prezentację potraw.
W konkursie wzięły udział 14 dwuosobowe drużyny z całej Polski:
Zespół Szkól Przemysłu Spożywczego im. J. Śniadeckich z Poznania
Zespół Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Murowanej Gośliny
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z Rumi
Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich z Gdańska
Zespół Szkół Hotelarsko - Gastronomicznych z Gdyni
Zespół Szkół nr 1 z Władysławowa
Zespół Szkół Gospodarczych z Elbląga
Powiatowy Zespół Szkół nr 1 z Kościerzyny
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Przodkowa
Zespół Szkół Agrobiznesu z Człuchowa
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. ks. Edmunda Roszczynialskiego z Wejherowa
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Kościelca
Zespół Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego z Łodzi
Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska
Jury w składzie:
Przewodniczący jury:
- Maciej Dobrzyniecki Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce
- Krzysztof Szulborski Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich
Jury Techniczne:
Kucharze:
- Grzegorz Nakrajnik Szef kuchni Restauracji „La Cucina” w Gdańsku
- Tomasz Koprowski Szef Kuchni Hotelu Grand
- Paweł Wątor Szef kuchni Restauracji Eliksir
- Andrzej Wielgosiński Szef Kuchni Novotel Gdańsk Marina
Cukiernicy:
- Paweł Górny Współwłaściciel cukierni Cremo
- Piotr Rutecki cukiernik wRestauracji Metamorfoza
- Andrzej Paradowski Właściciel cukierni Paradowski
Jury Degustacyjne:
Kucharze:
- Martin Gimenez Castro - Szef Kuchni "Salto" i "Ceviche Bar", Zwycięzca I Edycji Top Chef
- Paweł Stawicki Szef Restauracja Mercato w Hotelu Hilton w Gdańsku
- Przemysław Woźny Szef kuchni Gard Nordic Kitchen w hotelu Courtyard by Marriott w Gdyni
Cukiernicy:
- Tomasz Deker Mistrz cukiernictwa
- Marek Moskwa Współwłaściciel cukierni Cremo
- Jarosław Celle - cukiernik w cukierni „UMAM”
- Michał Wiśniewski szef cukierni Hotelu Haffner
przyznało nagrody.
Grand Prix zdobyli Kacper Serafińczuk Wiktor Bałdyga z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku przygotowani przez Joannę Dubert zainspirowany książką Stephena Kinga pt. To comber z sarny z pate z wątroby indyczej z kukurydzą, palonym porem oraz kurkami i deser: ziarno rzucone na skałę w oparciu o Ewangelię św. Mateusza.
I miejsce za zakąskę przyznano uczniom pań Barbary Bukowskiej i Katarzyny Glinieckiej Aleksandrze Grigorian i Natalii Jesionka z Zespołu Szkół Gospodarczych z Elbląga za duszonego jesiotra z sakiewką żebraka według Fachowca Josepha Findera.
II miejsce za zakąskę zdobyli uczniowie pani Ilony Pietrowskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego z Łodzi Daniel Bauer Norbert Szefer, którzy na podstawie O zachowaniu się przy stole Przecława Słoty z Gosławic przygotowali zakąskę woda/piwo/chleb/mięso.
III miejscem za zakąskę wyróżniono uczniów pani Kingi Chmary Monikę Masalon i Darię Piwowarską z Zespołu Szkół Agrobiznesu z Człuchowa za indycze serca na puree z pietruszki w towarzystwie mchu i jeżyn Kerstin Gier pt.Zieleń Szmaragdu
I miejsce za deser wywalczyli uczniowie panaTomasza Grzegorzewskiego Sandra Jakubowska Aleksander Kopras z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 z Kościerzyny za miłosną pokusę czekolady/ magiczną mgiełkę mięty/ekstazę pomarańczowo-wiśniową według Zapachu czekolady Arenz Ewald.
II miejsce za deser zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z Rumi Klaudia Raif i Szymon Kierszka przygotowani przez panie Dorotę Gasztę i Małgorzatę Więcek za deser brownie z nutką pomarańczy - smak chili, smak życia według książki J. Ryal Stradal Smak chili, smak życia.
III miejsce za deser zdobyły uczennice pani Ilony Pietrowskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego z Łodzi Daniel Bauer, Norbert Szefer za magdalenkę/herbatę/cytrynę/czekoladę według Marcela Prousta W stronę Swanna - I część w poszukiwaniu straconego czasu.
Jury Literackie w składzie dr Małgorzata Paszylka-Glaza historyk sztuki, kustosz i kurator zbiorów sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego, dr Tomasz Szturo Kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych Muzeum II Wojny Światowej, Michał Turek redaktor Radia Plus także rozdzieliło nagrody. I miejsce zajęli uczniowie Elżbiety Soroki Krzysztof Rosner Krystian Kozłowski z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska, którzy na podstawie Mendla Gdańskiego M. Konopnickiej przygotowali pieczoną kaczkę z popcornem z kaszy gryczanej z jeżyną oraz mus z gorzkiej czekolady z ciastkiem maślanym, śliwką karmelizowaną z rozmarynem oraz solonym karmelem według książki Rolanda Dahla Charlie i fabryka czekolady.
Na II miejscu znaleźli się uczniowie Barbary Nawrockiej Jarosław Nowak Kacper Kilimiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Kościelca za żałobną pulardę z czosnkiem bogaczy na chmurce z jarmużu według Podróży na sto stóp Morais Richard C. i imbirowo-gruszkowe ciastko z nutką mascarpone na piekielnej czekoladzie na podstawie Anny ze Złotego Brzegu Lucy Mand Montgomer.
III miejsce przyznano Klaudii Szpalerskiej, Mateuszowi Drożdżyńskiemu, uczniom Pani Karoliny Mikołajczyk-Nieckarz z Zespołu Szkól Przemysłu Spożywczego im. J. Śniadeckich z Poznania za pierś z kaczki sous vide z piuree z dyni w sosie żurawinowym w towarzystwie fig na podstawie Hrabii Monte Christo Aleksander Dumasa oraz tartę z genache czekoladowym pod pierzynką bezową z malinami i migdałami.
Nagroda design w gastronomii ufundowana i przyznana została przez Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku. Jury w składzie Dominika Czechowska Menedżer kierunku Turystyka i Rekreacja Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, dr Anna Lepacka Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej, Karol Łykowski dział Marketingu Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oceniło potrawy zgodnie z definicją i założeniami designu: możliwe powtórzenie wzornicze potrawy, prostotę oraz czasochłonność wzoru, dobór kolorystyki użytych produktów, ogólną ocenę sensoryczną, korelację designu z przekazem gastronomicznym.
I miejsce przyznano Klaudii Szpalerskiej, Mateuszowi Drożdżyńskiemu z Zespołu Szkól Przemysłu Spożywczego im. J. Śniadeckich z Poznania.
Na drugim II miejsce znaleźli się Kacper Serafińczuk Wiktor Bałdyga z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.
III miejsce zajęły uczennice Bożeny Demytruk Magdalena Frankiewicz i Dominika Bonikowska z Zespołu Szkół Hotelarsko - Gastronomicznych z Gdyni za kaczkę / pasternak / figę / kasztana / demi glace / dzikie zioła oraz brzoskwinię / figę / bezę / białą czekoladę na podstawie książki Elizabeth GilbertJedz, módl się i kochaj.
Firma Savpol ufundowała tablet dla Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska.
W trakcie konkursu odbyły się pokazy dla nauczycieli i uczniów: mirror glaze i dekoracje Katarzyny Chudy z Cukierni Cremo,rozbiór dzika i potraw z dzika Jaceka Fedde Szefa Kuchni Restauracji Fedde Bistro z Chefs Culinar,softdrinki Michała Kobylańskiego i Ady Nadolskiej z BarCocktail.
Dziękujemy sponsorom nagród, pokazów, cateringu: DobryHotel Leszek Mięczkowski, Miastu Gdańsk, Akademii Gastronomicznej w Polsce, Wyższej Szkole Bankowej, firmie Maximus, Dajar, Savpol, Illy, Szefs Culinar, Mark, Hotel Szydłowski, Cukierni Paradowski, Restauracji Harmonia, Tamarynd, Kruszwica.
O konkursie:
https://gdansk.tvp.pl/34531692/konkurs-literacka-kuchnia-dla-uczniow-szkol-gastronomicznychhttps://teleexpress.tvp.pl/ od 00:10:41 do 00:15:01