POMOC ZDROWOTNA DLA NAUCZYCIELI
1. Kto może złożyć wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej dla nauczycieli:
- nauczyciele czynni zawodowo,
- nauczyciele emeryci,
- nauczyciele renciści,
- nauczyciele otrzymujący nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Zatrudnieni na co najmniej ½ etatu w jednej placówce oświatowej.
2.Do kogo należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej dla nauczycieli w przypadku NAUCZYCIELA CZYNNEGO ZAWODOWO?
Nauczyciel czynny zawodowo składa wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do szkoły w której jest zatrudniony.
3.Do kogo należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej dla nauczycieli w przypadku NAUCZYCIELA EMERYTY / RENCISTY / NAUCZYCIELA OTRZYMUJĄCEGO ŚWIADCZENIE KOMPENSACYJNE?
Nauczyciele emeryci, renciści i otrzymujący nauczycielskie świadczenie kompensacyjne składają kompletny wypełniony wniosek (wraz z wymaganymi załącznikami) do placówki, w której byli zatrudnieni przed przejściem na to świadczenie lub placówki, w której jest dokonywany na nich odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
4.Do kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej dla nauczycieli?
Osoby uprawnione składają wniosek do Dyrektora szkoły, w terminie do 30 czerwca danego roku kalendarzowego. Dniem złożenia wniosku jest dzień wpływu wniosku do szkoły. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane w danym roku kalendarzowym, jednak nauczyciel może złożyć wniosek w następnym roku kalendarzowym tj. do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego.
5.Co w przypadku gdy szkoła w której był zatrudniony nauczyciel już nie istnieje?
W przypadku, gdy ostatnim miejscem zatrudnienia nauczyciela emeryta, rencisty i nauczyciela otrzymującego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne była zlikwidowana placówka, wniosek składa się do szkoły, w której jest naliczany odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na tego nauczyciela.
6.Co w przypadku gdy nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach - w której szkole ma złożyć wniosek?
W przypadku zatrudnienia nauczyciela w kilku szkołach, wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej składa się do jednej ze szkół, wybranej przez nauczyciela (pod warunkiem, że jest tam zatrudniony na co najmniej ½ etatu).
7.Kto decyduje o przyznaniu i wysokości przyznanej pomocy zdrowotnej lub odmowie jej przyznania?
O przyznaniu i wysokości przyznanej pomocy zdrowotnej lub odmowie jej przyznania, decyduje Prezydent Miasta Gdańska.
O podjętej decyzji zawiadamia się nauczyciela w formie pisemnej. Świadczenie nie ma charakteru roszczeniowego, od podjętej decyzji, brak jest trybu odwoławczego.
8.W jakim terminie Prezydent Miasta Gdańska podejmie decyzję o przyznanej pomocy zdrowotnej?
Decyzja o wysokości przyznanej pomocy zdrowotnej zapadnie w terminie do 31 października danego roku kalendarzowego.
9.W jakim terminie zostanie wypłacone świadczenie zdrowotne?
Wypłata przyznanego świadczenia z tytułu pomocy zdrowotnej dla nauczycieli będzie następować nie później niż do 31 grudnia danego roku budżetowego.
Wypłata świadczenia przyznanego nauczycielowi w ramach pomocy zdrowotnej dokonywana będzie przez szkołę, w której nauczyciel składał wniosek.
10.Ile razy nauczyciel może ubiegać się o pomoc zdrowotną ze środków funduszu zdrowotnego w danym roku?
Nauczyciel może ubiegać się o pomoc zdrowotną jeden raz w roku budżetowym/kalendarzowym.
11.Jakie zaświadczenie może wystawić lekarz rodzinny?
Lekarz rodzinny może wystawić aktualne zaświadczenie potwierdzające chorobę długotrwałą, nieuleczalną lub przewlekłą. Uwaga - w zaświadczeniu nie może być napisana nazwa choroby.
12.Jakie zaświadczenie może wystawić lekarz specjalista?
Lekarz specjalista może wystawić aktualne zaświadczenie potwierdzające długotrwałe leczenie specjalistyczne.
13. Z jakiego okresu mogą być rachunki? Czy od 1.07 do 30.06 kolejnego roku?
Rachunki mogą być z okresu wcześniejszego pod warunkiem, że nie zostało przyznane na nie świadczenie z funduszu zdrowotnego.
14.Czy kopie dokumentów potwierdzających pobyt w szpitalu potwierdzamy za zgodność z oryginałem?
Tak, kopie dokumentów potwierdzających pobyt w szpitalu powinien potwierdzić pracownik/dyrektor szkoły przyjmujący wniosek.
15.Czy pomoc zdrowotna dotyczy kosztów zakupu okularów?
Zakup okularów korekcyjnych nie będzie refundowany ze środków pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jeśli okulary stanowią niezbędny wyrób medyczny lub są środkiem pomocniczym zaleconym przez lekarza w leczeniu specjalistycznym wówczas istnieje podstawa do złożenia wniosku przez uprawnionego.
16.Czy pomoc zdrowotna dotyczy kosztów zakupu usług stomatologicznych?
Jeśli usługi stomatologiczne stanowią długotrwałe leczenie specjalistyczne istnieje podstawa do złożenia wniosku przez uprawnionego.
17.Czy można wykorzystywać rachunki z leczenia "prywatnego"?
Tak, jedyny warunek – muszą to być imienne oryginały dokumentów (rachunki, faktury), potwierdzające zakup leków, środków medycznych, ortopedycznych i innych lub inny imienny dokument potwierdzający poniesienie wydatku.
18.Czy zaświadczenie w spawie okularów może być od optometrysty?
Nie.
19.Za jaki okres nauczyciele mają składać wnioski? Chodzi o ten pierwszy okres.
Warunkiem jest aby przedstawione rachunki nie były wcześniej wykorzystane do pobrania świadczeń z pomocy zdrowotnej lub nie były finansowane z innych źródeł.
20.Czy wada wzroku - skoro się nie poprawia i nadal nauczyciel musi nosić okulary do czytania - będzie podstawą do złożenia wniosku?
Zakup okularów korekcyjnych nie będzie refundowany ze środków pomocy zdrowotnej dla nauczycieli.
21.Co z rocznym rozliczeniem kosztów np. leczenia (opieki) w PIT np. 37 za mijający rok? Jeśli nauczyciel złoży faktury (oryginały) w UM nie będzie mógł rozliczyć ich w rocznym PIT? Musi dokonać wyboru?
Podstawą do rozliczenia poniesionych kosztów na leczenie są oryginały imiennych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku.
Należy również pamiętać, że nauczyciel może rozliczyć ze środków na pomoc zdrowotną tylko tę część środków, które nie zostały zrefundowane z innych funduszy np. PFRON, NFZ, PIT. Jeśli zajdzie konieczność okazania oryginału faktury innej instytucji, nauczyciel będzie mógł się zgłosić do Wydziału Edukacji o wypożyczenie faktury.
22.A co z leczeniem sanatoryjnym?
Leczenie sanatoryjne nie będzie refundowane ze środków pomocy zdrowotnej dla nauczycieli.
23.Czy osoby zatrudnione na zasadzie art. 15 Prawa Oświatowego również mogą korzystać z funduszu zdrowotnego?
Tak, jeżeli spełniają wymagania otrzymania świadczenia zdrowotnego (zatrudnienie na minimum ½ etatu).