W dniach 16-20.09.2019 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich odbywa się Projekt Erasmus+ “Grand Tour d’Europe”.

Partnerzy, którymi są  uczniowie i nauczyciele z dwóch szkół z Francji (Aurey, Decize) oraz Włoch z Neapolu, przyjeżdżają do Polski w celu poznania naszego regionu, jego kultury, historii oraz przemysłu.  Wszyscy uczniowie uczęszczają do szkół zawodowych i pochodzą ze środowisk zagrożonych bezrobociem o trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Celem projektu jest rozbudzenie w młodych ludziach chęci zdobycia zawodu, ograniczenie porzucania szkoły i zapobieganie zagrożeniu marginalizacji wobec własnej przyszłości.

16.09.2019 roku uczniowie zostali powitani w Dworze Artusa przez wiceprezydenta miasta Gdańska Piotra Kowalczuka, następnie odwiedzili Muzeum Bursztynu, Ratusz, Dom Uphagena, Bazylikę Mariacką. Po obiedzie w Restauracji u Dzika młodzież i opiekunowie zwiedzali zamek w Malborku.

We wtorek uczestnicy mobilności zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny światowej oraz Westerplatte, aby zaznajomić się z najnowszą historią.

Na środę gospodarze zaplanowali wspólne gotowanie. Goście razem z uczniami ZSGH będą przygotowywać narodowe potrawy kuchni włoskiej, francuskiej i polskiej. Odbędą też warsztat wyrobu pralin, które poprowadzi Paweł Górny z firmy 100% czekolady.

Po południu uczniowie z nauczycielami udadzą się też na spacer do Sopotu.

W czwartek uczestnicy  będą poznawać Kaszuby. Zobaczą proces produkcji porcelany w Lubianie oraz pojadą do Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku. W towarzystwie przewodnika, nasi goście zwiedzą: Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", Dom do Góry Nogami. Będą też podziwiać widoki z wieży widokowej na Wieżycy.

 O zdarzeniu przeczytasz:

https://radiogdansk.pl/kalendarz-imprez?item=event&cid=9733&title=erasmus 

Więcej o aktywnościach w ramach projektu projektu Erasmus+ Grand Tour d'Europe na stronie szkoły:

http://zsgh.edu.gdansk.pl/pl/art/relacja-z-pierwszej-mobilnosci-projektu-earasmus-grand-tour-d-europe-wizyta-12-16-11-2018-decize-francja.2040.html

http://zsgh.edu.gdansk.pl/pl/art/projekt-erasmus-touring-europe-mobilnosc-c2-neapol-wlochy-22-26-03-2019.6848.html

http://zsgh.edu.gdansk.pl/pl/art/wspomnienia-z-mobilnosci-projektu-erasmus-touring-europe-18-22-03-2019.7129.html

http://zsgh.edu.gdansk.pl/pl/art/relacja-z-mobilnosci-c3-auray-francja-projektu-erasmus-touring-europe.7637.html