Nasza szkoła kontynuuje współpracę ze studentami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrzeszonymi w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA, odział Gdańsk.
W ramach tej współpracy w październiku klasy pierwsze miały możliwość uczestniczyć, w ramach projektu peer education, w warsztatach „Zaburzenia Odżywiania” poświęconych objawom, podłożu i konsekwencjom najczęstszych zaburzeń odżywiania. Podczas krótkiego wykładu przygotowanego przez studentów, uczniowie wraz z prowadzącymi ustalali podstawowe fakty na temat anoreksji, bulimii i innych zaburzeń odżywiania. Tematyka obejmowała najczęstsze rodzaje zaburzeń, przyczyny ich rozwoju, wczesne i późne objawy, wpływ na życie codzienne, metody zapobiegania, leczenie. Uczniowie otrzymali również informacje na temat tego, gdzie można się zgłosić, aby uzyskać wykwalifikowaną pomoc i wsparcie w walce z zaburzeniami. Warsztaty były dostosowane do poziomu wiedzy gimnazjalnej z zakresu biologii, a na koniec każdych z prowadzących chętnie odpowiadał na pytania uczniów.
W listopadzie i grudniu studenci ponownie nas odwiedzili, aby wdrożyć projekt edukacyjny "Psychiatria też dla ludzi". Uczniowie klas drugich i trzecich zdobyli wiedzę na temat rodzajów zaburzeń psychicznych, ze szczególną uwagą poświęconą depresji. Prowadzący przedstawili sposoby odróżniania depresji od „chwilowego doła” oraz przedstawili sposoby radzenia sobie z depresją. Celem projektu było "ocieplenie" psychiatrii jako nauki medycznej, nie gorszej od innych, jak również przybliżenie potwierdzonych badaniami techniki radzenia sobie ze stresem. Tematyka na tyle zainteresowała naszych uczniów, że na prośbę jednej z klas odbyły się dla niej zajęcia pogłębiającej wiedzę w omawianym zakresie.
Wszystkich studentom prowadzącym zajęcia dziękujemy za profesjonalizm oraz życzliwe podejście do uczniów.