5 kwietnia 2019 r. w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach odbyła się V edycja Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego „Smak Gościnności 2019, którego
celem było promowanie i kultywowanie regionalnych i tradycyjnych produktów Małopolski oraz ochrona kulinarnego dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie – pogłębianie wiedzy na ten temat. Ponadto, uczestnicząc w Konkursie uczniowie rozwijali swoje zainteresowania zawodowe, pobudzali kreatywności oraz sprawdzali swoje umiejętności.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli – Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Jan Krzysztof Ardanowski – minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Piotr Ćwik – wojewoda małopolski, Anna Pieczarka – członek zarządu Województwa Małopolskiego, Barbara Nowak – małopolski Kurator Oświaty, Józef Tomal – starosta powiatu myślnickiego, Jarosław Szlachetka – burmistrz miasta i gminy Myślenice oraz prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady – rektor Uniwersytetu Rolniczego.
Nad merytoryką wydarzenia czuwało Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
W poprzednich edycjach Konkursu tematami przewodnimi były: jabłko z Raciechowic, charsznicka kapusta, jagnięcina podhalańska, fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca. Tegoroczne zmagania kulinarne skupiły się wokół suski sechlońskiej.
Suska sechlońska to podsuszona i podwędzona śliwka (drylowana lub z pestką). W miejscowej gwarze „suska” znaczy tyle, co suszona, a „sechlońska” pochodzi od nazwy miejscowości Sechna, leżącej w gminie Laskowa, w Małopolsce, z której wywodzi się tradycja suszenia śliwek. Suska sechlońska ma elastyczny, mięsisty miąższ i pomarszczoną, lepką skórkę w kolorze od ciemnogranatowego do czarnego. W smaku jest lekko słodka z dymnym posmakiem i aromatem wędzenia. To właśnie dym nadaje tym owocom niepowtarzalny kolor, aromat i smak.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 14 drużyn z Polski, Hiszpanii, Francji i Węgier. W trakcie trwania konkursu, oprócz emocji związanych z oczekiwaniem na ogłoszenie wyników rywalizacji, organizatorzy zapewnili moc atrakcji – m. in. wykład przedstawiciela Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pokazy kulinarne i spotkanie z dziennikarzem kulinarnym, blogerem związanym z magazynem Kukbuk oraz znanym krakowskim makaroniarzem– Bartłomiejem Kieżunem.
ZSGH reprezentowali Kinga Piotrowska z III l i Artur Chrupek z III m, którym jury konkursu przyznało wyróżnienie za przygotowanie na zakąskę bałtyckiego śledzia, a na danie główne polędwiczki w bukiecie aromatów.
Gratulujemy sukcesu Kindze, Arturowi oraz pani Dubert, która przygotowała nasz zespół do konkursu.