Zbliżamy się do końca warsztatów profilaktycznych "Ważne wybory - marihuana" dla uczniów klas pierwszych, które przeprowadziły w naszej szkole pedagog M. Szuba i psycholog P. Krzyżanowska, wcześniej przygotowane na szkoleniu zorganizowanym przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.
Głównym celem kampanii było zmniejszenie liczby nastolatków używających konopi indyjskich, a także zwiększenia kompetencji pedagogów i psychologów szkolnych w zakresie prowadzenia edukacji zdrowotnej. W trakcie dwugodzinnych warsztatów młodzież zapoznała się z ryzykiem rozwoju zaburzeń zdrowotnych związanych z zażywaniem marihuany przez nieletnich, uwarunkowaniami prawnymi związanymi z uprawą, sprzedażą i posiadaniem marihuany, adresami placówek świadczących pomoc osobom zażywającym marihuanę.
Cannabis sativa to łacińska nazwa konopi siewnych. Środki odurzające wytwarzane z tej rośliny, takie jak marihuana lub haszysz, są określane wspólnym pojęciem kannabis. Kannabis należy do najstarszych środków odurzających i ma bardzo długą tradycję jako roślina użytkowa i lecznicza. W Europie działanie odurzające konopi stało się znane wprawdzie już w XIX wieku, jednak ich używanie rozpoczęło się na szeroką skalę dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Obecnie konopie są najpopularniejszym i najczęściej stosowanym narkotykiem w Polsce i Europie. Badania przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce odnotowują wzrost konsumpcji marihuany i haszyszu zarówno wśród młodzieży jak również wśród dorosłych. W ciągu ostatnich lat nastąpił gwałtowny wzrost używania konopi wśród nastolatków. Badania wykazały, że młodzież, która paliła marihuanę w wieku 14 lat, wypadła gorzej w testach poznawczych, przeprowadzonych 6 lat później. Osoby te częściej też porzucały szkołę i nie kończyły edukacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przebadała używanie marihuany wśród 15-latków w 42 krajach Europy, Kanadzie i Izraelu. W Polsce 22% dziewcząt i 26% chłopców przyznało się do zażywania konopi.
W Polsce 35% 15 i 16-latków ocenia dostęp do marihuany i haszyszu jako łatwy, a tylko 28% ocenia ich sporadyczne używanie jako bardzo ryzykowne. To duża zmiana w porównaniu do lat 90., kiedy ponad połowa nastolatków bardzo obawiała się następstw okazjonalnego stosowania tych używek. Tymczasem dla młodych osób stanowią one zwiększone ryzyko wystąpienia psychozy i wielu innych problemów. Przywołane statystyki dotyczące nastawienia nieletnich Polaków do marihuany i haszyszu to tylko niektóre z wniosków, jakie wypływają z najnowszej edycji ogólnopolskich badań ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Drugs), dotyczących używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną – zrealizowanych w 2019 r. przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) przy współpracy Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN).
Z Badania ESPAD w 2019 roku w Gdańsku wynika, że:
- wśród 15-16-latków 56,1% odpowiadających wskazało, że ich znajomi palą marihuanę lub haszysz;
- w grupie 15-16-latków wśród najczęściej wskazywanych oczekiwań kojarzonych z używaniem marihuany lub haszyszu (łącznie ujęte odpowiedzi „całkiem prawdopodobne” i „pewne”) znalazły się takie, jak: zwiększenie intensywności radości, zwiększenie otwartości, zwiększenie intensywności doświadczeń, mniejsza nieśmiałość. Badani z młodszej kohorty wskazywali też na zmniejszenie zahamowań oraz trudności z koncentracją;
- na pytanie „Czy w czasie ostatnich 12 miesięcy proponowano Tobie którąkolwiek z następujących substancji niezależnie od tego, czy skorzystałe(a)ś z tej propozycji, czy nie?” - co trzeci 15-16-latek stał przed możliwością skorzystania z marihuany lub haszyszu (32,5%). Wyniki procentowe ekspozycji na marihuanę i haszysz są wyższe niż w próbie ogólnopolskiej: w grupie 15-16 lat 23,2% propozycji.