Wieczerza wigilijna w polskich domach kojarzy się przede wszystkim z potrawami z ryb. W polskiej tradycji kulinarnej  przyrządzano je na wiele sposobów, podając z różnymi sosami i dodatkami. Karasie w śmietanie, leszcze smażone nadziewane kaszą gryczaną, liny pieczone w czerwonej kapuście, okonie z posiekanym jajkiem i oliwą, sandacze w galarecie, łososie smażone z serem, jesiotry na sposób polędwicy, węgorze z ostrym sosem, karp albo szczupak w szarym sosie. Czas świąt Bożego Narodzenia sprzyjał sporządzaniu rybnych przysmaków. Ryby wędzono, smażono, gotowano, faszerowano, pieczono, podawano na zimno lub gorąco, z szafranem, chrzanem, białym i żółtym majonezem, w sosie korzennym z jarzynami, po żydowsku w sosie cebulowym.

By podtrzymać tradycję sporządzania i podawania potraw z ryb w święta Bożego Narodzenia 17 grudnia 2019 roku w ZSGH w Gdańsku odbyły się warsztaty Potrawy z ryb w tradycji świąt Bożego Narodzenia w całości sfinansowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Pruszczu Gdańskim. Zajęcia poprowadzili szefowie kuchni Novotel Gdańsk Marina pan Andrzej Wielgosiński i pan Kamil Lubas.

Zajęcia miały na celu przybliżyć uczniom poszczególne gatunki polskich ryb, techniki obróbki zasadniczej, filetowania, sposoby sporządzania i podawania ryb.

Uczniowie z klasy III n i II l podzieleni na dwie grupy w trakcie dwóch trzygodzinnych warsztatów sporządzali rybne potrawy tradycyjnie podawane w święta Bożego Narodzenia. Część dań wzbogacono o nowe smaki, tekstury. Uczestnicy warsztatów zadbali także o nowoczesny sposób serwowania potraw. Uczniowie sporządzili pstrąga z risotto grzybowym, puree z zielonego groszku z marynowanymi grzybami, łososia marynowanego w soku z cytryny podanego na puree z dyni w towarzystwie risotto cytrynowego otoczonego chipsami z jarmużu, karpia smażonego marynowanego w cytrynie, limonce czosnku, cebuli z krokietem z kapustą i grzybami panierowanego w białym i czarnym sezamie oraz tatar z pstrąga z awokado, mango, kolendrą. W czasie degustacji uczniowie docenili walory smakowe i jakościowe polskiej żywności, zrozumieli, że na smak potraw wpływa wysoka jakość polskich produktów.

Szefowie kuchni wysoko ocenili zaangażowanie uczniów, umiejętności, pomysłowość w serwowaniu dań.

Serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi Koss Głównemu Specjaliście Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych KOWR OT w Pruszczu Gdańskim za obecność, wsparcie organizacji warsztatów, szefowi kuchni  Novotel Gdańsk Marina panu Andrzejowi Wielgosińsińskiemu i  zastępcy szefa kuchni Novotel Gdańsk Marina panu Kamilowi Lubas za cenne wskazówki, stworzenie przyjaznej, twórczej atmosfery.