11 marca 2022 roku w ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca odbyła się VIII Gala wręczenia statuetek i dyplomów w ramach konkursu "Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej" oraz w ramach projektu "Gdańsk Miastem Zawodowców - podniesienie jakości edukacji zawodowej". Celem konkursu była promocja kształcenia zawodowego, wzmocnienie współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi oraz ukierunkowanie kształcenia zawodowego na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne, a także wzmocnienie spójności kompetencji absolwentów z oczekiwaniami pracodawców.

W tym roku wyróżnienie odebrał pan Rafał Willich Dyrektor Hotelu Qubus Hotel Gdańsk.  Serdecznie gratulujemy nagrody!

Nominowany przez ZSGH w Gdańsku Qubus Hotel Gdańsk od 8 lat organizuje i wspiera inicjatywy edukacyjne ZSGH w Gdańsku. 

Qubus Hotel, by zapewnić uczniom optymalne warunki kształcenia, objął patronatem dwie klasy technikum w zawodach: w latach 2018-2021 technik kelner 51310, technik żywienia i usług gastronomicznych 343404 (w cyklu czteroletnim) oraz w latach 2021/2026 technik żywienia i usług gastronomicznych  343404 (w cyklu pięcioletnim). Podjęcie współpracy miało na celu podnoszenie poziomu kształcenia uczniów ZSGH w zakresie wiedzy i umiejętności do pracy w zawodzie.

Nauczyciele zawodu ZSGH i pracownicy QHG opracowali wspólnie programy praktyk zawodowych i zajęć praktycznych, dostosowując je do warunków pracy QHG. QHG zaangażował się w proces kształcenia uczniów uczęszczających do ZSGH, delegując do pracy  w ZSGH zastępczynię dyrektora hotelu, która prowadzi zajęcia z technik pracy w hotelarstwie w klasach branżowych I stopnia, a także zapoznaje  pracowników szkoły z najnowszymi trendami obowiązującymi w branży, dzięki czemu nauczyciele aktualizują posiadaną wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe.

Uczniowie realizując praktyczną naukę zawodu w Qubus Hotel Gdańsk, poznali mechanizmy funkcjonowania hotelu w trakcie wycieczek przedmiotowych, dodatkowych staży. Uczestniczyli  także w szkoleniach charakteryzujących się wysokim profesjonalizmem i rzetelnością.

Najlepszym uczniom ufundowano stypendia, staże, absolwentom zapewniono  zatrudnienie i dalszy rozwój.

Kadra kierownicza QHG regularnie prowadziła także w ZSGH dla klas patronackich, w interesujący sposób, wykazując się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną, warsztaty podnoszące kompetencje zawodowe uczniów z kształtowania umiejętności specjalistycznych niezbędnych na różnych stanowiskach pracy, doskonale dobierając metody i formy pracy. 

Dodatkowo QHG umożliwia od ośmiu lat uczniom wszystkich typów szkół realizację praktycznej nauki zawodu w różnych zawodach pod opieką profesjonalnego, życzliwego personelu. 

QHG od sześciu lat sponsoruje organizację Wojewódzkich Konkursów Gastronomicznych “Frankofonia”. Jest głównym fundatorem nagród rzeczowych. Pracownicy  QHG zasiadali w jury konkursu.

QHG włączył się w promowanie kształcenia zawodowego, zapraszając uczniów szkół podstawowych do swoich obiektów na zajęcia z zakresu zawodoznawstwa w czasie Tygodnia Zawodowców.

QHG wspiera ZSGH w realizacji programu GDAŃSK MIASTEM ZAWODOWCÓW - PODNIESIENIE JAKOŚCI EDUKACJI ZAWODOWEJ poprzez umożliwienie uczniom odbycia dodatkowych płatnych staży w hotelu, sprawowanie opieki merytorycznej nad uczniami przez pracowników-nauczycieli zawodu.

QHG wspiera ZSGH w modernizacji bazy dydaktycznej w zakresie wyboru i zakupu oprogramowania recepcyjnego i restauracyjnego w ramach programu GDAŃSK MIASTEM ZAWODOWCÓW - PODNIESIENIE JAKOŚCI EDUKACJI ZAWODOWEJ. Hotel zapewni także  wdrożenie programów komputerowych w szkole, przeprowadzając nieodpłatnie szkolenia dla nauczycieli.

Poza tym za bardzo dobrą współpracę w ramach realizacji programu GDAŃSK MIASTEM ZAWODOWCÓW - PODNIESIENIE JAKOŚCI EDUKACJI ZAWODOWEJ wyróżniono Novotel Gdańsk Centrum. Nagrodę odebrał pan Krystian Kubas, kierownik ds. hotelowych. Serdecznie gratulujemy!

Głównym celem projektu jest poprawa przyszłej zatrudnialności absolwentów klas kształcenia zawodowego. Z projektu korzysta około 3 000 uczniów i nauczycieli dziewięciu gdańskich szkół zawodowych: Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespołu Szkół Łączności, Państwowych Szkół Budownictwa, Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Energetycznych oraz Zespołu Szkół Morskich oraz Szkół Okrętowych i Technicznych „Conradinum”.

Uczestnicy projektu uczestniczą w zajęciach z doradztwa zawodowego realizowanego w Centrum Rozwoju Talentów w Oliwie. Otrzymują tam możliwość uczestnictwa w warsztatach grupowych, a także konsultacji indywidualnych. Równolegle, w ramach projektu realizowane są eventy w szkołach – warsztaty podczas Rad Pedagogicznych oraz spotkania dla szkolnych doradców zawodowych i nauczycieli. Uczniowie biorą udział w wycieczkach zawodoznawczych, w ramach których mają możliwość zapoznania się z działalnością, możliwością zatrudnienia oraz warunkami pracy w wiodących firmach z regionu. Dzięki temu wsparciu uczestnicy rozwijają kompetencje i umiejętności, które ułatwiają wejście na rynek pracy oraz znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Specjaliści i nauczyciele korzystając z doświadczenia doradców z Centrum Rozwoju Talentów doskonalą umiejętności w zakresie wspierania rozwoju zawodowego uczniów.

Projekt realizowany jest we współpracy z pracodawcami. Uczniowie mają możliwość skorzystania z praktyk i staży zawodowych. Realizują 150 godzin płatnych praktyk/staży, w ramach których zdobywają doświadczenie w realnych warunkach pracy oraz nabywają dodatkowe umiejętności. Do chwili obecnej staże zawodowe zrealizowała grupa 250 uczniów ZSGH. Docelowo z tej formy wsparcia skorzysta 298 uczniów.

Uczniowie, instruktorzy i nauczyciele praktycznej nauki zawodu biorą też udział w atrakcyjnych szkoleniach, są to między innymi:

  • Kurs prawa jazdy kat B
  • Kursy dla barmanów, baristów oraz z zakresu carvingu

Wartość projektu „Gdańsk Miastem Zawodowców – podniesienie jakości edukacji zawodowej” to 13 015 921,59 zł, w tym 11 714 329,43 zł stanowi dofinansowanie unijne.