12 grudnia 2019 roku w ZSGH w Gdańsku odbyło się podsumowanie praktyk zawodowych w ramach projektu Erasmus+ "Hiszpańskie Staże Szansą do Kariery Zawodowej".
W uroczystości wzięli udział pani Maria Maślak zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska, pani Lucyna Pietrzela Inspektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska, pani Aleksandra Prostak Inspektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska, pani Ewa Furche wicedyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli, pani Agnieszka Chaberek główny specjalista ds. księgowości w Gdańskim Centrum Usług Wspólnych, pan Marcin Kotecki specjalista ds. księgowości w Gdańskim Centrum Usług Wspólnych, pani Lizaveta Iwaniuk Kierownik ds. Relacji z Gośćmi Novotel Centrum Gdańsk, dyrekcja ZSGH, liczne grono rodziców, absolwenci szkoły.
Uczestnicy projektu przygotowali pokaz nabytych podczas praktyk zawodowych w Hiszpanii umiejętności. Młodzież odegrała scenki hotelowe w językach obcych, zademonstrowała gościom techniki obróbki owoców morza, omówiła przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne demonstrujące realizację projektu.
Uczestnikom wręczono certyfikaty uczestnictwa w projekcie wystawione przez instytucję pośredniczącą Esmovia oraz wysyłającą ZSGH, certyfikaty ukończenia szkolenia z języka hiszpańskiego zawodowego, referencje z zakładów pracy, karty oceny stażystów, karty weryfikacji nabytych umiejętności ECVET a wkrótce zostanie wręczony dokument Euroopass Mobilność.
Na zakończenie odbyła się degustacja potraw kuchni hiszpańskiej przygotowanych przez stażystów.Na stole królowały owoce morza, tapasy, paella, hiszpańskie desery.
Hiszpańskie Staże Szansą Do Kariery Zawodowej to nazwa projektu praktyk zawodowych Erasmus+ o wartości 84 732,00 EUR realizowanego przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Gdańska.
Dzięki udziałowi w projekcie 30-osobowa uczniów mogła odbyć praktyki zawodowe w hotelach i restauracjach oferujących wysoki standard usług i posiadających wysokie oceny wśród klientów. Wyjazd na staż do Walencji dwóch piętnastoosobowych grup we wrześniu i październiku był poprzedzony półrocznym czasem przygotowań językowych, kulturowych i pedagogicznych. Podczas dwudziestosześciodniowego pobytu w Hiszpanii nasi uczniowie poznawali nowe techniki pracy w dziale służby pięter i śniadań oraz obróbkę wstępną produktów, metody sporządzania i ekspedycji potraw typowych dla kuchni hiszpańskiej. Dzięki współpracy z hiszpańską instytucją pośredniczącą ESMOVIA, której mottem działania jest jakość, praktykanci mieli okazję doskonalić się w cieszących się popularnością i prestiżem restauracjach i hotelach Walencji. Dbali o komfort kolejnych gości ekskluzywnego, pięciogwiazdkowego hotelu Hospes Palau de la Mar w dziale służby pięter, a w Plaza Mercado & Spa nauczyli się elektronicznego systemu obsługi gości, sporządzania napojów i serwowania podczas serwisu śniadaniowego. W restauracjach nauczyli się przede wszystkim obróbki owoców morza, ryb oraz sporządzania z nich potraw. Bliskość morza i dostęp do bogactwa świeżych produktów, m.in. na Mercat Central - nazywanego największym rynkiem Europy, pozwoliło im sporządzać nie tylko tradycyjne croquetas, patatas bravas, paelle, ale także kałamarnice, ośmiornice, kraby, krewetki, omułki i przegrzebki. Podobnie jak w ubiegłych latach nasi uczniowie mogli zdobywać zawodowe szlify w restauracjach należących do Quique Dacosty, posiadacza gwiazdek Michelin: El Poblet, Vuelve Carolina i istniejącej od niedawana na kulinarnej mapie miasta, a już ciesząca się popularnością, Llisa Negra. Gdy mottem szefa jest: „Zawsze można coś poprawić”, wiadomo, że trzeba będzie nauczyć się cierpliwości i precyzji tak ważnych w zawodzie kucharza, zwłaszcza gdy gości wielu i trzeba pracować pod presją czasu. Hiszpańskie staże to nauka jak na talerzu łączyć tradycję z nowoczesnością, czerpać pomysły na dekoracje z natury i stawiać na jakość świeżego produktu. O swoich doświadczeniach tak mówi Mariusz (Lisa Negra): „To, co tutaj przeżyłem jest bezcennym doświadczeniem, które wkrótce pomoże mi wejść w dorosłe życie. Jeśli chodzi o kompetencje zawodowe, to jestem pewien ze wyciągnąłem stąd dużo więcej niż z polskich praktyk. Głownie dlatego, że poznałem inne techniki wykonywania nawet najprostszych czynności, takich jak krojenie cebuli”. Łucja, która miała praktyki w restauracji hotelu Plaza Mercado & Spa tak wspomina praktyki: „Poznałam tu wiele niesamowitych osób i dowiedziałam się jeszcze więcej o kulturze i kuchni Hiszpanii i Walencji. Wyjazd ten dał mi więcej pewności siebie i wiary w swoje umiejętności, z których wcześniej nie zdawałam sobie sprawy. Taki wyjazd to nauka odpowiedzialności, ale i szansa na zdobycie doświadczenia w świecie gastronomii“.
Jednym z założeń projektu była również realizacja programu kulturoznawczego. Podczas stażu uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze miejsca i zabytki Walencji: Arenę, średniowieczne Wieże Serrano i de Quart, katedrę z legendarnym Św. Gralem, renesansowy budynek Giełdy Jedwabiu, futurystyczne Miasto Nauki i Sztuki z Oceanarium, w którym mogli podziwiać morskie zwierzęta. Podczas jednodniowej wycieczki w rejon Kastylii - La Manchy zwiedzili wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowieczne miasteczko „Wiszących Domów” – Cuenca oraz formacje krasowe zbudowane z wapieni i dolomitów, które zaczęły powstawać około 90 milionów lat temu w parku „Ciudad Encantada”.
Realizowany przez szkołę projekt Erasmus+ to przede wszystkim nauka zawodu, ale także zdobywanie innych doświadczeń: kulturowych, językowych i społecznych.
W działaniach projektowych wspierali naszą szkołę Stowarzyszenie Kucharzy Polskich i Pomorska Akademia Kulinarna, a patronem medialnym była Edukacja Pomorska.
Dziękujemy pani Annie Pawelec koordynatorce projektu, uczestniczącym w projekcie nauczycielkom A. Krótki, E. Wardzińskiej, E. Wiśniewskiej oraz p. A. Hołoweńko i uczniom za przygotowanie uroczystości.