14 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Gastronomiczno –Hotelarskich w Gdańsku świętowano piętnastolecie praktyk zawodowych Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich we Francji.
Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Marie Benedicte de Bournouville z Francji, pan Łukasz Kamiński, pani Anna Janiszek, pani Ola Maternowska ( nasza absolwentka) z Hotelu Qubus, właściciel Restauracji Petit Paris pan Philippe Abraham, właściciel Restauracji Pomelo Bistro pan Krzysztof Szymański ( nasz absolwent), pan Michał Cybulski z F&B Deputy Manager Sofitel Hotel Sopot, pani Tomasz Koprowski szef kuchni Sofitel Hotel Sopot, dyrektor Alliance Francaise pan Jerzy Gajzler, pani Iwona Stawicka z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Nie zabrakło absolwentów naszej szkoły, którzy odbyli praktyki we Francji. Odwiedziło nas szesnaścioro byłych uczniów, z których wielu pracuje w branży: Sebastian Kotlenga w Restauracji Dom Sushi, Grzegorz Strugalski w Hotelu Hampton, Marcin Gładczuk w Restauracji Pobite Gary, Mateusz Gaabouri w Restauracji Piwna 47 / Ślaska 21, Aleksandra Gaweł w Hotelu Hilton, Łukasz Sowuleski w Restauracji Ducha 66.
Gości przywitała pani dyrektor Wiesława Bromber. Potem połączono się przez internet z absolwentem pracującym we Francji Maciejem Obczyńskim zastępcą szefa kuchni Hotelu Flots Bleus, który podzielił się swoimi wspomnieniami z praktyk we Francji. Następnie odtworzono życzenia nagrane przez właścicieli restauracji i hoteli z Francji.
Po chwili uczniowie, którzy w tym roku pojechali na praktyki do Francji, przedstawili i omówili swoje prezentacje: Weronika Chojnowska z praktyk w Instytucie Paula Bocuse, Agata Czarnecka , Agata Grota, Wiktoria Wilczek ze stażu w Beau Rivage, Amelia Wydrzyńska, Maks Konieczny z praktyk w Auberge Du Cucugnan, Błażej Kołdysz Auberge ze stażu w Du Vigneron, Natalia Markut, Malwina Gieszcz, Wiktoria Gadomska z praktyk w Atlantic Lourdes, Sonia Górka, Dominika Leszczyńska z praktyk w Chateau D”Ayres.
W części artystycznej z krótkim recitalem piosenki francuskiej wystąpiła pani Ewa Rzeszotarska, a scenki w restauracji zaprezentowali uczniowie biorący udział w praktykach: Agata Czarnecka, Agata Grota oraz Maks Konieczny i Weronika Chojnowska, którzy oprócz wysokich umiejętności zawodowych zademonstrowali też bardzo dobrą znajomość języka francuskiego.
Wszyscy tegoroczni stażyści otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w praktykach zagranicznych.
Na koniec absolwentka szkoły Paulina Rokita, która w przeszłości zdobywała szlify zawodowe w Instytucie Paula Bocuse, a obecnie pracuje w branży hotelarskiej we Francji, zachęcała uczniów ZSGH do odbywania praktyk we Francji, wskazując na wiele korzyści wyjazdów zagranicznych.
Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono gości na poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli technologii gastronomicznej.
Przez 15 lat 250 uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno –Hotelarskich odbyło miesięczne, dwumiesięczne lub trzymiesięczne praktyki zawodowe, 50 absolwentów kontynuowało praktyki po raz drugi lub trzeci w kolejnych latach. Czworo uczniów zamieszkało na stale we Francji, sześcioro uczniów skończyło romanistykę. Wielu uczniów regularnie wraca do Francji do pracy na sezon.
Celem praktyk jest praktyczne zdobycie i ugruntowanie wiedzy w kolebce kultury kulinarnej, doskonalenie umiejętności językowych, w tym języka zawodowego, które mają ułatwić znalezienie lepszej pracy, kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej oraz umiejętności adoptowania się do warunków życia i pracy w innym kraju europejskim, nabycie i wzmocnienie cech osobowości takich jak pewność siebie, wiara w swoje możliwości, łatwość nawiązywania kontaktów, zdobycie informacji o tym, jakie kwalifikacje i umiejętności w zakresie wykonywanego zawodu będą pomocne, by móc z powodzeniem pracować w innych krajach.
Pierwsza praktyka została zorganizowana w 2004 roku przy pomocy Logis de France. Przez następne cztery lata praktyka była organizowana przy współpracy Funduszu polsko –francuskiego i pomocy pana Erica Thibeau, który był dyrektorem funduszu. W 2008 roku szkoła nawiązała współpracę z Międzynarodową szkołą sztuki kulinarnej Instytutem Paula Bocuse w Lyonie założonym przez Paula Bocuse autorytet kulinarny kuchni francuskiej. Dziś dyplomy Instytutu są gwarantem starannego przygotowania abiturientów szkoły do zawodu. Praktyka w tym miejscu jest zaszczytem. Od 2009 roku praktyki były organizowane bez pomocy instytucji, odbywały się na podstawie umowy między hotelem a szkołą. Nad przebiegiem praktyk w szkole czuwają pani Joanna Dołżycka i pani Ewa Rzeszotarska – nauczycieki j. francuskiego.
W 2014 roku odbyły się również praktyki dzięki projektowi Leonardo da Vinci, który został napisany przez panią Beatę Henry z firmy ABC Wiedzy z Warszawy. Dzięki projektowi osiemnaścioro uczniów odbyło praktyki w hotelach i w restauracjach we Francji. Oprócz uczniów uczestniczących w projekcie Leonardo da Vinci w 2014 roku jeszcze 13 uczniów pojechało na praktyki we Francji.
Na ten moment ZSGH współpracuje z Instytutem Paul Bocuse oraz 6 hotelami: Beau Rivage, Auberge Du Vigneron, Chateau D”Ayres, Auberge De La Mandrie, Flots Bleus, Auberge Du Cucugnan. W sumie przez ostatnie piętnaście lat szkoła wysłała młodzież do 36 placówek hotelarskich i gastronomicznych.
Gratulujemy jubileuszu paniom Asi Dołżyckiej i Ewie Rzeszotarskiej! Dziękujemy za ogrom pracy przy organizacji praktyk, składamy życzenia wytrwałości, sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań.