13 grudnia 2019 roku w ZSGH pan Łukasz Kamiński nauczyciel języka angielskiego odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.
Pana Łukasza Kamińskiego doceniono przede wszystkim za wzorowe wypełnianie funkcji wychowawczych i dydaktycznych, działania na rzecz gdańskiej oświaty, a także realizowanie projektów e Twinning i Erasmus+, dzielenie się wiedzą i umiejętnościami w zakresie pracy metodą e Twimnning z innymi nauczycielami w trakcie licznych prelekcji, warsztatów i szkoleń.
Serdecznie gratulujemy panu Łukaszowi wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
Projekty realizowane dzięki inicjatywie pana Łukasza:
rok szkolny 2019/2020:
- “Truth or fake” – projekt realizowany ze szkołami z Chorwacji, Litwy, Ukrainy i Włoch dotyczy szeroko pojętych fake news czyli nieprawdziwych informacji, które można znaleźć przede wszystkim w Internecie, ale również w innych mediach. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczestników projektu w zakresie fake news oraz ich rozpoznawania, rozwiajnie umiejętności komunikacyjnych (dyskusje na forum) i cyfrowych (narzędzia TIK), kreatywności i krytycznego myślenia.
- “It’s my life” – projekt realizowany ze szkołami z Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Węgier, Włoch i Turcji. Celem projektu jest poznanie rówieśników z krajów partnerskich poprzez przedstawianie różnych aspektów życia uczniów. Uczestnicy będą przygotowywać materiały cyfrowe tematycznie związane z ich szkołą, tradycjami, planami na przyszłość, podróżowaniem, bohaterami.
- „Teenagers E.P.e. (European Parliament e-Twinning)” – projekt koncentruje się wokół tematyki demokratycznego uczestnictwa i jest realizowany ze szkołami partnerskimi z Albanii, Jordanii, Mołdawii, Ukrainy, Portugalii, Turcji. Uczniowie biorący udział w projekcie stworzą swój prawdziwy parlament będą głosować na dobre praktyki, jakie chcieliby zaobserwować w swoich szkołach i społeczeństwach w kwestii środowiska, edukacji, praworządności, e-bezpieczeństwa i zdrowia.
Rok szkolny 2018/2019:
- “Guess the celebrity” – druga edycja projektu zrealizowanego ze szkołami z Francji, Norwegii, Włoch i Turcji. Uczniowie przeprowadzali wywiady ze sławnymi osobami ze świata sportu, filmu, nauki lub muzyki i tworzyli filmy wideo, w których sami odgrywali role sław, a zadaniem ich partnerów było zgadnąć, kim była osoba przedstawiona w wywiadzie. Filmy-wywiady zostały opublikowane na platformie Twinspace, a za poprawne odgadnięcie nazwiska sławnej osoby przez partnerów przyznawano punkty i wyłoniono zwycięzców. Celem projektu było podniesienie świadomości europejskiej, kulturowej i językowej uczestników projektu, rozwiajnie umiejętności komunikacyjnych (wideokonferencje), aktorskich (wywiady) i cyfrowych (narzędzia TIK), kreatywności i tolerancji na inne narodowości.
18.04.2019 Projekt otrzymał Krajową Odznakę Jakości, a w 30.10.2019 Europejską Odznakę Jakości.
- “eDay of Languages” projekt zrealizowany ze szkołami z Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Litwy, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji w związku z obchodami Europejskiego Dnia Języków – uczniowie wykonywali różne zadania związne z językami, m.in. plakaty, quizy, gry QR, udział w wideokonferencji. Celem jest rozwijanie kompetencji językowych oraz świadomości językowej w wymiarze europejskim.
09.04.2019 Projekt otrzymał Krajową Odznakę Jakości
- „ER: Escape Rooms” – projekt poświęcony tworzeniu i rozwiązywaniu cyfrowych escape roomów (pokojów zagadek) o zróżnicowanej tematyce (język angielski, matematyka, kultura, przedsiębiorczość) realizowany ze szkołami partnerskimi z Czech, Ukrainy, Hiszpanii i Polski (Wrocław). Celem projektu było rozwijanie kompetencji matematycznych, cyfrowych i językowych przez tworzenie i rozwiązywanie zadań-zagadek.
16.08.2019 Projekt otrzymał Krajową Odznakę Jakości, a 30.10.2019 Europejską Odznakę Jakości.
- „My secure virtual world” – projekt promujący bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów internetu oraz rozwijający umiejętności pracy z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, realizowany ze szkołami z Ukrainy, Tunezji, Portugalii, Włoch, Turcji i Albanii.
14.06.2018 Szkoła otrzymała tytuł Szkoły eTwinning za działania związane z realizacją projektów eTwinning oraz dbanie o e-bezpieczeństwo uczniów i rozwijanie umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.
Projekt Erasmus+ Eat right, be bright!
Projekt o numerze 2015-1-FI01-KA219-009015_5 został złożony w ramach sektora Edukacja Szkolna, Akcja 2 Partnerstwa Strategiczne - Współpraca Szkół. Realizowany w latach 2015-2017 ze szkołami z Danii, Finlandii, Włoch i Turcji. Celem projektu było podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia oraz chorób wynikających z niezdrowego stylu życia, ze szczególnym naciskiem na zdrowe odżywianie, a także nawiązanie dialogu społecznego i kulturowego zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim. W tym aspekcie, projekt wpisywał się w kontynuację programów zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Budżetowe Miasta Gdańska (OPZiSDz) oraz UCK (Zdrowe Życie Twojego Dziecka, Zdrowy Uczeń, Gdańsk jeMy zdrowo).
W czasie trwania projektu, uczniowie wzięli udział w mobilnościach zagranicznych do krajów partnerskich, gdzie realizowali zadania projektowe, między innymi: obchody Światowego Dnia Zdrowia, obchody Światowego Dnia Cukrzycy, udział w warsztatach „Planowanie zdrowego menu”, odwiedzanie lokalnych producentów żywności, konkurs plastyczny na logo projektu, udział w akcjach, konkursach, wykładach i warsztatach promujących zdrowy styl życia. Część zadań projektowych była realizowana na terenie szkoły oraz miasta Gdańsk.
Erasmus+ Learning abroad - vocational training 2018-2020
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich jest partnerem w projekcie Erasmus+ Learning abroad - vocational training 2018-2020, nr projektu 2018-1-SE01-KA102-038808, którego beneficjentem jest szkoła St. Eskils gymnasium z Eskilstuny w Szwecji. W dniu 24 września 2018 naszą szkołę odwiedziła grupa projektowa – dwie nauczycielki i trzy uczennice, które odbywały miesięczne praktyki w gdańskich hotelach. Nauczycielki przedmiotów zawodowych spędziły u nas tydzień, w trakcie którego obserwowały lekcje w naszej szkole oraz trzech zaprzyjaźnionych szkołach w Gdańsku - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Pomorskich Szkołach Rzemiosł oraz Państwowych Szkołach Budownictwa. Uczennice spędziły u nas miesiąc, odbywając praktykę w trzech gdańskich hotelach: Hilton Hotel, Mercure Stare Miasto oraz Radisson Blu.
W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 kontynuujemy współpracę ze szkołą z Eskilstuny. Od 5.11.2019 do 6.12.2019 w ramach współpracy projektowej przebywa w Gdańsku w hotelu Mercure Stare Miasto troje uczniów szwedzkiej szkoły na czterotygodniowej praktyce zawodowej. 5.11.2019 naszą szkołę odwiedziła nauczcielka ze Szwecji, która miała okazję poznać naszą szkołe, a w szczególności nasze profesjonalnie wyposażone pracownie zawodowe.