W dniach 5-8 listopada 2015 w Sopocie, Krajowe Biuro Programu eTwinning wraz z Agencją Narodową Programu Erasmus+ zorganizowało międzynarodowe seminarium kontaktowe dla nauczycieli ze szkół o profilu zawodowym. W wydarzeniu wzięło udział 70 nauczycieli z 9 krajów europejskich – Austrii, Chorwacji, Cypru, Francji, Niemiec, Włoch, Litwy, Malty i Polski. Celem seminarium było znalezienie partnera do projektu oraz jego rejestracja.

 

Po raz pierwszy nauczyciel naszej szkoły został zaproszony nie tylko jako uczestnik, ale również prelegent sesji plenarnej, podczas której prezentowane były przykłady dobrych praktyk. Doświadczenie w realizacji projektów eTwinning pana Łukasz Kamińskiego, nauczyciela języka angielskiego, było „nieocenionym wkładem w program spotkania”. W seminarium wziął również udział pan Aleksander Wiśniewski, nauczyciel przedmiotów zawodowych, który podzielił się swoimi pomysłami na nowe projekty.

Galeria zdjęć

Seminarium rozpoczęło się od wystąpienia Chrisa Williamsa, ambasadora British Council, który w swojej prezentacji „From good foundations. Forming stable and sustainable project partnerships” omówił najważniejsze cechy dobrej współpracy w projektach eTwinning. Wystąpienie miało charakter warsztatowy i wielokrotnie angażowało uczestników do pracy, zarówno mentalnej, jak i fizycznej – praca w różnych grupach była ważnym elementem warsztatu. Drugim zadaniem pierwszego dnia seminarium było rozwiązanie quizu na temat celów i założeń programu eTwinning oraz przedstawienie się pozostałym partnerom i zaproponowanie tematu nowego projektu.

 

Drugi dzień seminarium rozpoczął się warsztatami przeprowadzonymi przez ambasadorów eTwinning. Na warsztaty składały się trzy sesje: 1) „eTwinning Live & Twinspace”, podczas której omówiono rejestrację w programie i możliwości platformy Twinspace, 2) „Student competences”, podczas której omówiono kompetencje uczniów (angażując nauczycieli do zadań, jakie można wykonać z uczniami), 3) „ICT Tools”, podczas której zaprezentowano nowoczesne narzędzia internetowe przydatne do nauki oraz wykorzystania w projektach eTwinning. Po krótkiej przerwie uczestnicy seminarium wzięli udział sesji plenarnej „Opportunities for vocational teachers in Erasmus+ VET programme”, w której zaprezentowano możliwości jakie daje uczniom i nauczycielom szkół o profilu zawodowym udział w projektach Erasmus+. Na zakończenie dnia uczestnicy seminarium udali się autokarem do centrum Gdańska, gdzie mogli poznać najważniejsze miejsca i zabytki Starego Miasta.

 

Trzeci dzień seminarium rozpoczął się od wykładu Anne Gilleran z eTwinning Cenrtal Support Service pt. „eTwinning trends’, w którym przedstawiono nowoczesne aspekty projektów eTwinning oraz krótką historię programu eTwinning oraz jego rozwój. W drugiej części sesji plenarnej przedstawione zostały przykłady dobrych praktyk przez nauczycieli mających doświadczenie w realizacji projektów eTwinning – panią Dominikę Tokarz oraz pana Łukasza Kamińskiego reprezentującego ZSGH. Ostatnim zadaniem tego dnia było ukończenie planowania nowych projektów oraz ich krótka prezentacja na forum.

Dziękujemy organizatorom seminarium za zaproszenie oraz możliwość zaprezentowania naszej szkoły i podzielenia się doświadczeniem w realizacji projektów eTwinning. Dziękujemy również Pani Dyrektor za umożliwienie nam wzięcia udziału w seminarium.

 

Łukasz Kamiński

nauczyciel języka angielskiego