28.09.2022 roku dwadzieścioro uczniów i nauczycieli naszej szkoły włączyło się w akcję honorowego oddawania krwi. Chętnych było więcej, ale nie wszyscy zostali dopuszczeni do akcji. Nasi krwiodawcy oddani 9 litrów krwi. Bardzo dziękujemy!

Dlaczego warto oddać krew?

 • Ratujesz zdrowie lub nawet życie drugiego człowieka
 • Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa - ludzie tacy jak Ty!
 • Oddając krew, możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie - dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami!
 • Osoba, która otrzymuje Twoją krew jest Ci nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem.
 • Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia
 • W organizmie dorosłego człowieka krąży około 5 – 6 litrów krwi. Jej ilość jest proporcjonalna do wagi, dlatego zdrowy, ważący co najmniej 50kg człowiek może oddać krew lub jej składniki bez uszczerbku dla zdrowia. Krew regeneruje się dość szybko i już na drugi dzień po oddaniu krwi jej objętość wraca do normy.
 • Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu.

Krew w organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś jej dawcą, oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania ani uzależnienia.

 • Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się dobrze w trakcie i po pobraniu.

Do rzadkości należy:

-   przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia,

-   chwilowe zasłabnięcia (u ok. 2-3% dawców pierwszorazowych i 1-2% dawców wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i wypicie płynu. Są one zwykle związane ze stresem lub  przemęczeniem. Niekiedy występują u dawców będących na czczo lub spożywających poprzedniego dnia alkohol. Wyszkolony personel przy każdej niedyspozycji udzieli fachowej i skutecznej pomocy.

 • Oddając krew, nie można zarazić się żadną chorobą zakaźną. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.
 • Dbasz o własne zdrowie
 • Oddając systematycznie krew, krwiodawca każdorazowo ma wykonywane badania laboratoryjne i jest badany przez lekarza. W wielu przypadkach udaje się dzięki temu wcześnie rozpoznać, np. chorobę nadciśnieniową, będącą plagą współczesnego społeczeństwa, a przebiega długo w sposób bezobjawowy. Już wypełniając kwestionariusz, dawca może uświadomić sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia i zwrócić na nie uwagę lekarza.

Liczymy na Twoją obecność podczas kolejnych zbiórek krwi! Pamiętaj, że krew ratuje ludzkie życie! Włącz się w akcję Honorowego Krwiodawstwa!