20 lutego klasy 4bp i 4kg odbyły wycieczkę w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk.
Mimo niesprzyjającej pogodowej aury podczas spaceru zaułkami Gdańska, uczniowie ZSGH zwiedzili trzy ciekawe miejsca na kulturalnej mapie miasta. Całość ubarwiona była ciekawostkami dzięki p. Annie Krzewickiej, nauczycielce historii w ZSGH.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. To miejsce jest jednym z tych, w których zaczęła się II wojna światowa. Do historii przeszła bohaterska obrona pracowników Poczty Polskiej z 1 września 1939r. W muzeum zaprezentowano przebieg walki i losy obrońców. Ponadto można dowiedzieć się, jak w przeszłości działała poczta i poznać życie codzienne w Wolnym Mieście Gdańsku.
Uczniowie zwiedzili Salę główną, gdzie pokazano min. osobiste przedmioty pomordowanych pocztowców takie jak okulary, medaliki, fragmenty mundurów. W tzw. Pokoju naczelnika poczty zobaczyli wygląd typowego miejsca pracy urzędnika Urzędu Pocztowego w Gdańsku. Znajdują się tu biurko i przybory kancelaryjne z lat międzywojennych oraz dawne urządzenia telekomunikacyjne. W Sali Polonii Gdańskiej przedstawiono świadectwa aktywności Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk oraz ciekawostki o klubie sportowy Gedania, założonym w 1922 roku.
Archikatedralna Bazylika Mariacka. Zwana często „koroną miasta Gdańska”, jak zawsze zadziwiła nas swym wnętrzem i ogromem. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko ponad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.
Muzeum Domu Uphagena. Zwiedzanie tego miejsca to podróż w czasie. Młodzież poznała życie codzienne bogatego mieszczanina w XVIII w. Wizyta zaczęła się w sieni z reprezentacyjnymi schodami i herbaciarni. Później uczniowie obejrzeli elegancki salon, dużą jadalnię, saloniki i pomieszczenia gospodarcze.
Opieka: J. Bondaryk, A. Krzewicka, A.Kopeć