8 listopada laureaci VI Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego Literacka Kuchnia Kinga Piotrowska i Bartek Krajewski w programie TVP 3 Dzień dobry tu Gdańsk dzielili się wrażeniami z konkursu.

Uczniowie podpatrywali także mistrza zawodu pana Krzysztofa Szulborskiego Prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, który w programie przygotowywał zupę brukwiową z gęsiną na sposób kaszubski, opowiadał także o innych tradycyjnych potrawach z gęsi spożywanych na Kaszubach. Młodzi adepci sztuki kulinarnej Kinga i Bartek również podali swoje przepisy na gęsinę.

Program możecie obejrzeć na stronie: https://gdansk.tvp.pl/45242799/08112019

Tradycyjnie gęsinę jada się 11 listopada. Dlaczego? Bo tego dnia obchodzimy imieniny Marcina. Jedna z legend o świętym Marcinie opowiada o podróży rycerza, który spotkał żebraka. Widząc go, św. Marcin mieczem odciął połowę swojego płaszcza i razem z sakiewką pieniędzy wręczył ciepłe okrycie biedakowi. Legenda mówi, że ów żebrak po tym geście przemienił się w postać Jezusa Chrystusa, co skłoniło Marcina do przejścia w stan duchowny. Około 371 roku święty Marcin został wybrany biskupem Tours, chociaż sam nie chciał przybrać tak zaszczytnego tytułu. Legenda głosi, że Marcin ukrył się przed posłańcami w komórce, ale gęgające gęsi zdradziły obecność rycerza i posłańcy mogli mu przekazać radosną nowinę. Od tej pory atrybutem świętego stała się gęś świętomarcińska, która często pojawia się na wizerunkach świętego.

Tradycja jedzenia gęsi 11 listopada w dawnych czasach wiązała się również z czterdziestodniowym okresem adwentowym, który rozpoczynał się po św. Marcinie. Tego dnia po raz ostatni jedzono mięso, a była nim przeważnie gęsina. Jak głoszą podania, po spożytej uczcie z gęsich kostek przepowiadano jaka będzie zima.

W wolnej Polsce 11 listopada świętowano rocznicę odzyskania niepodległości, podając na stół tradycyjną polską gęś.

Mięso gęsi zawiera pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega -3 i omega -6, które wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi i podwyższenie dobrego. Mięso z gęsi dostarcza wielu cennych witamin – A, E, witaminy z grupy B, zwłaszcza niacyny oraz składników mineralnych: potasu, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, przez co wpływa na wydolność organizmu.

Przepisy Krzysztofa Szulborskiego Prezesa Pomorskiej Akademii Kulinarnej
Zupa brukwiowa na sposób kaszubski

brukiew 1 sztuka

woda 2 litry

gęsina 250 g

marchew 100 g

seler 100 g

pietruszka 100 g

ziemniaki 200 g

lane kluski 150 g

sól, majeranek, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy

Gęsinę zalać wodą i gotować 30 minut z zielem angielskim, liściem laurowym. Mięso wyjąć, wytrybować.
Brukiew obrać, pokroić w kostkę i ugotować, zlać wodę, aby pozbawić brukiew goryczki. Osączyć i dodać do wywaru. Marchew, pietruszkę pokroić i dodać do brukwi. Osolić, gotować, aż będą miękkie. Dodać  majeranek, sól i pieprz do smaku.

Zupę podawać z  mięsem z gęsi, kluskami lanymi, pietruszką. 

Przepis Kingi Piotrowskiej

Pieczona świąteczna gęsina

Tuszka gęsia, majeranek, czosnek, miód, czerwone wino, sól

Tuszkę gęsią nacieramy 24 godziny wcześniej solą, miodem, majerankiem i czosnkiem.

Następnie nagrzewamy piekarnik do 185 stopni, gęś w brytfannie podlaną czerwonym winem pieczemy w tej temperaturze ok. 15 min, bez przykrycia, po tym czasie ponownie podlewamy winem, kładziemy pokrywę, temperaturę w piekarniku zmniejszamy do 150 stopni i tak pieczemy gęś do miękkości około (2-3 godzin).

Przepis Bartka Krajewskiego

Gęś konfitowana

Pierś z gęsi, pieprz, sól, majeranek, czosnek, tymianek, tłuszcz gęsi

Pierś z gęsi płuczemy, osuszamy. Tak przygotowaną pierś nacieramy świeżo mielonym pieprzem grubo ziarnista solą majerankiem i czosnkiem. Pierś po upływie 24 godzin ponownie opłukać z marynaty osuszyć i wyłożyć do garnka bądź na głęboką blachę dodać gałązkę tymianku i zalać gęsim tłuszczem. Po rozgrzaniu tłuszcz musi w całości zakrywać pierś, a jego temperatura nie powinna przekraczać 85 stopni. W takich warunkach gęsinę gotujemy, do czasu kiedy będzie krucha i miękka, następne wyciągamy i na suchej patelni bądź w piekarniku rumienimy skórkę 15-20 minut.