07.03.2020 odbyła się w Amber Expo Gala wręczenia statuetek i dyplomów w ramach konkursu “Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej”. Nagrody i wyróżnienia od Prezydent Miasta Gdańska przyznano firmom w sposób szczególny zaangażowanym we współpracę z placówkami kształcącymi uczniów w kierunkach branżowych na poziomie szkoły zawodowej i technikum.
Cieszymy się, że w gronie wyróżnionych pracodawców znalazł się firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. Hala Selgros Cash&Carry wyróżniona za nowatorską współpracę wybiegającą poza schemat typowego szkolenia praktycznego.
Wieloletnie kontakty z Selgros Cash&Carry zaowocowały dwa lata temu podpisaniem między panem Piotrem Hermann – Dyrektorem Hali Selgros w Gdańsku a Wiesławą Bromber Dyrektor ZSGH patronackiej umowy dotyczącej realizacji projektu Dziś uczeń jutro mistrz. W ramach podpisanej umowy firma Selgros Cash&Carry objęła dwuletnim patronatem uczniów z klas drugich technikum, branżowej szkoły. Partnerzy zadeklarowali podjęcie współpracy mającej na celu podnoszenie poziomu kształcenia uczniów szkoły w zakresie wiedzy i umiejętności praktycznych potrzebnych do pracy w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, kelner. Innowacyjność projektu polegała na zaangażowaniu przedsiębiorców z branży HORECA: sieć hurtowni produktów żywnościowych Selgros, Instytutu Kulinarnego Transgourmet w Warszawie oraz wybitnych szefów kuchni. Firma Selgros w całości sfinansowała przedsięwzięcie. Zapewniła uczniom, między innymi dostęp do produktów spożywczych niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów, przygotowań do konkursów, zorganizowała wyjazdy do hali SELGROS po zakup produktów oraz całodniowe szkolenia, konkursy w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Warszawie.
Program nauczania opracował Paweł Wątor, współwłaściciel i szef kuchni Restauracji Eliksir, dietetyk i kucharz pracujący w prestiżowych restauracjach grupy Carice Holding na stanowisku Sous Chefa, w Amber Room jako zastępca Wojciecha Modesta Amaro, w Restauracji Mercato Hotelu Hilton, ekspert kuchni molekularnej, współautor książek „Odkrywanie Smaków z Markiem Kondratem”, „Kuchni Polskiej XXI wieku” Wojciecha Modesta Amaro, jeden z twórców firmy thefood.pl.
Szef kuchni Paweł Wątor i absolwent szkoły Wiktor Bałdyga laureat międzynarodowych, ogólnopolskich konkursów kulinarnych, finalista konkursu Chefs Culinar Cup 2018 przeprowadzili w pracowniach ZSGH szesnaście ośmiogodzinnych warsztatów edukacyjnych z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu i przy użyciu nowoczesnych technologii dla uczniów, nauczycieli, kreatywnie dzieląc się umiejętnościami, wtajemniczając uczestników w tajniki nowych technik sporządzania potraw, zapoznając z obsługą nowoczesnych sprzętów wykorzystywanych w obszarze HORECA, ucząc podstaw pracy z produktem, kładąc duży nacisk na less waste, czyli szacunek do produktu oraz niemarnowania żywności, właściwego zagospodarowania produktów. Warsztaty obejmujące realizację kształcenia zawodowego praktycznego wykraczały poza zakres kształcenia zawodowego praktycznego. Warsztaty miał za zadanie wyposażyć młodzież w całościową wiedzę i umiejętności przydatne w pracy zawodowej, a także w trakcie rywalizacji konkursowych. Tematyka zajęć objęła szerokie spectrum zagadnień: od towaroznawstwa, bezpieczeństwa i higieny pracy, historii gastronomii, zagadnień dotyczących chemii gospodarczej –zagrożeń z nią związanych i zastosowania, po omówienie produktów i ich obróbki: tłuszczy, emulsji zimnych i ciepłych, tłuszczu jako medium i nośnika smaków, ziół i przypraw, zasady stosowania i obróbki: ryb, ptaków, ssaków, ich budowy, obróbki, zastosowania, przechowywania. Ufundowane przez firmę Selgros produkty umożliwiły także poznanie i użycie niestandardowych produktów na ogół niedostępnych dla uczniów: agaru, albumin, isomaltu, lecytyny i gumy ksantowej. Młodzież zgłębiała tematykę związków Maillarda, zajmowała się karmelizacją, innymi obróbkami termicznymi oraz pojemnością cieplną. Uczniowie poznawali temat kwasów, uczyli się używać kwasy w technologii produkcji potraw, ustalali właściwe pH produktów, przygotowywali marynaty, poznali cukry, ich wpływ na żele i białka, obróbkę chemiczną, poznawali rolę spulchniaczy dzięki, którym powstały suflety, pancakes, beza włoska, kruche ciastka z nadzieniem brzoskwiniowym omlet. Młodzi adepci sztuki kulinarnej zostali wtajemniczeni w tajniki i specyfikę kuchni europejskiej, azjatyckiej, uczyli się, jak korzystać z bogactwa składników, przygotowując tradycyjne dania. Osobne zajęcia poświęcono czekoladzie, z której przyrządzono pyszne musy, praliny, torciki czekoladowe, a także sporządzaniu zakwasów do pieczenia chlebów, bułek.
Selgros wypracował system motywujący młodzież, fundując nagrody w formie darmowych warsztatów w Warszawie dla najbardziej wyróżniających się uczniów. Wprowadził rywalizację uczniów, organizując w ramach projektu wieloetapowy konkurs. Rywalizacja konkursowa miała kształcić właściwe postawy pracy w zespole na zasadach obowiązujących w zakładach pracy, działanie pod presją czasu- umiejętności niezbędne w pracy w gastronomii. Dzięki długotrwałość procesu pozytywnie rozwinęły się kompetencje miękkie, kreatywność i samodzielność uczniów, młodzież utwierdziła się w słuszności wyboru zawodu. Najzdolniejsi uczniowie odnieśli sukces, zajmując trzecie miejsce w finale konkursu Les Chefs en Or.
We wrześniu 2019 roku odbył się półfinał konkursu kulinarnego Les Chefs en Or dla szkół gastronomicznych zorganizowany przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry i ZSGH w naszych pracowniach. Uczniowie przez 90 minut przygotowywali konkursowe danie, z wykorzystaniem ufundowanych przez Partnera produktów: kaczki, dyni piżmowej oraz suszonych śliwek. W konkursie rywalizowało 7 dwuosobowych zespołów. Do współpracy w ocenie uczniów Transgourmet i Selgros Cash&Carry zaprosili autorytety kulinarne: Bartosza Petera (Kapitana Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy i Eksperta w Instytucie Kulinarnym Transgourmet), Adama Woźniaka z (Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni), Pawła Wątora (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku) oraz Piotra Hermann (dyrektora hali Selgros Cash&Carry Gdańsk).
Wyróżnione dwa zespoły zaproszono 14.10. 2019 r. na szkolenie w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Warszawie. W treningu przed finałem konkursu uczestniczyło 4 uczniów. Warsztaty poprowadził Ekspert Kulinarny Transgourmet Bartosz Peter, zdobywca srebrnego i brązowego medalu w Kulinarnym Pucharze Świata, dwukrotny zwycięzca Kulinarnego Pucharu Polski i laureat L’art de la cuisine Martell 2017.
Następnie 20 listopada 2019 roku w Instytucie Kulinarnym Transgourmet odbył się finał konkursu Les Chefs en Or. W konkursie oprócz przedstawicieli czworga ZSGH wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie, Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 4 w Łodzi, Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Laureaci wyłonieni w szkolnych eliminacjach Konkursu Les Chefs en Or 2020 walczyli o udział w Les Chef en Or we Francji. Uczniowie ZSGH odnieśli sukces, zajmując trzecie miejsce.
Dodatkowo w lutym 2020 wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w darmowych jednodniowych ośmiogodzinnych warsztatach kuchni włoskiej w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Warszawie.
Na zakończenie procesu przewidziano egzamin teoretyczny i praktyczny sprawdzający nabytą wiedzę i umiejętności oraz wręczenie certyfikatów potwierdzających udział w szkoleniu, co poszerzyło ofertę edukacyjną szkoły i zwiększyło możliwości zatrudnienia uczniów na rynku pracy.
Selgros wsparł również organizację VI Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego Literacka Kuchnia 2019 w podwójnej roli – partner Selgros, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, zasiadło w jury, a Selgros Cash&Carry oraz Instytut Kulinarny Transgourmet ufundowali nagrody dla uczniów -szkolenie o wartości 2000 zł.
Ponadto Selgros wyposażył uczniów w bluzy, zapaski, noże, podarował szkole sprzęt i profesjonalne chemię do gastronomii.