27 czerwca 2022 roku w Teatrze Miniatura miało miejsce Gdańskie Forum Edukacyjne. Uroczystość otworzyła zastępczyni prezydenta Gdańska do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania pani Monika Chabior. Podczas Forum odbył się finał szkolnego pilotażu programu Edukacja do Kultury. Gdańsk. Koordynatorki, realizatorzy projektu otrzymali certyfikaty dla szkół za udział w działaniach związanych z jego realizacją. ZSGH reprezentowały pani Anna Czajka-koordynatorka projektu i pani Joanna Nikulin-Stawińska-realizatorka projektu. W projekcie także wzięli udział pani Mariola Kołacz, Iga Glonek, Leszek Muszczyński, Beata Seleman, którzy ralizowali scenariusze. Na zaproszenie pani Marty Jankowskiej- koordynatorki wszystkich szkół biorących udział w projekcie pani A. Czajka podzieliła się  refleksjami z realizacji pilotażu w naszej szkole. 

Edukacja do Kultury. Gdańsk to miejski program edukacji do kultury, czyli edukacji wykorzystującej narzędzia kultury i sztuki, realizowanej we współpracy różnych miejskich podmiotów-szkół, przedszkoli, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i indywidualnych edukatorów i artystów. To działania dla ludzi w każdym wieku wykorzystujące jako narzędzia kulturę i sztukę, rozwijające kompetencje kulturowe i kulturalne. Program jest odpowiedzią na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus: dążenie do wzrostu poziomu uczestnictwa mieszkańców i turystów w kulturze, wzrostu utożsamiania się mieszkańców z Gdańskiem, a także zwiększenia spójności społecznej oraz wsparcia dla osób wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Edukacja do kultury służy budowaniu świadomej, otwartej na współpracę, twórczej społeczności, która dzięki znajomości swojej historii i kultury czuje wspólną tożsamość. Program powstał, żeby upowszechniać kulturę, zwiększać kompetencje kulturowe mieszkańców, przygotowywać gdańszczan i gdańszczanki do świadomego i krytycznego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim, stworzyć okazję do głębszego poznawania miasta i jego mieszkańców, zacieśniać więzi społeczne, szkolić specjalistów ds. edukacji, dofinansowywać organizacje pozarządowe, kolektywy i artystów, wypracować zasady współpracy, nabywania wiedzy, nowych umiejętności przydatnych na różnych etapach życia, stworzyć możliwości rozwijania talentów i dzielenia się nimi.

Program Edukacja do Kultury. Gdańsk powstawał w kilkuletnim procesie konsultacyjnym, w którym wzięli udział nauczyciele, pracownicy instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Powołano Zespół Koordynacyjny ds. Edukacji do Kultury w składzie: przewodnicząca programu – Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; przewodnicząca zespołu – Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury; Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora ds. edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego; Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej; Monika Dylewska-Libera, zastępczyni dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Celina Zboromirska-Bieńczak, koordynatorka programu. W pilotaż programu zostało zaangażowanych kilkanaście szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Grupa ekspercka, w której znalazły się m.in. liderki Kreatywnej Pedagogiki, opracowała scenariusze zajęć, obecnie testowane z uczniami. Odbywały się cykliczne spotkania na różnych etapach testowania z nauczycielkami i nauczycielami. Uruchomiono stronę internetową programu www.edukacjadokultury.gdansk.pl, https://edukacjadokultury.gdansk.pl/?page_id=686 adresowaną zarówno do odbiorców programu (m.in. osób prywatnych, nauczycieli, animatorów, przewodników turystycznych), jak i jego twórców. Można tam znaleźć ofertę edukacyjną gdańskich instytucji kultury z podziałem na kategorie: rodziny z dziećmi, młodzież i dorośli, nauczyciele.