13 grudnia 2020 r. mija 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Około 10 tysięcy osób internowano, ponad 100 straciło życie, wprowadzono liczne ograniczenia praw obywatelskich, m.in. zakaz zgromadzeń i godzinę milicyjną, a także kontrolę listów i rozmów telefonicznych. Zawieszono działalność organizacji, zamknięto wiele gazet i czasopism.

Po sierpniu 1980 r. władze komunistyczne były bardzo zaniepokojone wzrostem wpływów „Solidarności” w społeczeństwie. Oficjalna propaganda tłumaczyła wprowadzenie stanu wojennego fatalną sytuacją gospodarczą kraju, widmem anarchii oraz wojny domowej. Faktycznie jednak była to siłowa próba zdławienia niezależnego od władzy komunistycznej ruchu Solidarności.

O wprowadzeniu stanu wojennego  zadecydowała w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rada Państwa, która  uchwaliła dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. Był to okres dyktatury wojskowej, podczas której władzę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) przejęła pozakonstytucyjna Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) kierowana przez ówczesnego premiera, I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i ministra obrony narodowej – generała Wojciecha Jaruzelskiego. Wojsko i milicja uderzyły w opozycję i internowały wielu przedstawicieli środowisk antykomunistycznych. Granice państwa zostały zamknięte, władzę w kraju przejęło wojsko, a na ulice polskich miast wyjechały czołgi. Na działaczy i sympatyków Solidarności spadły surowe represje. Polała się krew. Zaczął się, trwający 586 dni, czas terroru, ale również oporu Polaków przeciwko władzom.

Prezentowana przez Centralę IPN ikonografika, poświęcona tym tragicznym wydarzeniom, przedstawia ich genezę, represje i terror władz komunistycznych, opór opozycji i społeczeństwa polskiego, najważniejsze wydarzenia, które miały wtedy miejsce w Polsce, oraz skutki stanu wojennego:

https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/129134,Grudzien-1981.html

Żródło: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/129134,Grudzien-1981.html